Co do porodnice?

Kompletní seznam věcí, které si sbalit s sebou do porodnice. Výbava více než 130+ položek a vychytávek, co si zabalit do tašky do porodnice nejen pro miminko.

Kojicí košile využijete jak před porodem, tak během i po porodu.

Je potřeba zmínit, že většina porodnic vám nabídne své erární košile, které jsou volné, pohodlné a mají rozepínání v oblasti prsou ke kojení. Je dobré je využít před a během porodu, protože se možná budete potit nebo se ušpiníte od krve a košili si budete moct vyměnit za čistou, kterou vám porodnice poskytne, takže nebudete muset špinit vlastní.

Kdy a proč si vzít vlastní košili?

Pořádně se informujte, zda i vaše porodnice erární košile nabízí. Pokud porodnice košile nenabízí nebo jen prostě chcete „být ve svém“, vezměte si s sebou vlastní, abyste byla připravená.

Je jedno, jakou barvu, vzor a střih zvolíte. Vybírejte raději z praktického hlediska. Košile by měla mít zapínání u prsou nebo snímatelná ramínka, aby vám usnadnila kojení. Zvolte raději bavlněné košile volnějšího střihu. Také raději doporučujeme krátký rukáv pro snadnější případné zavedení kanyly. Vezměte si s sebou alespoň 4 kusy.

Pokud porodnice košile nabízí, tak zvažte, zda má cenu si je přibalovat. Důvodem, proč byste si vlastní košile mohla vzít, je ten, že v době návštěv na oddělení šestinedělí budete chtít vypadat dobře před svým partnerem nebo rodinou.

Gumové pantofle nebo žabky, které snadno nazujete, nesmí chybět v žádné tašce do porodnice. Hodit se vám budou v průběhu celého pobytu. Proč gumové? Protože si je můžete vzít i do sprchy. Z hygienického i praktického hlediska je to lepší. Snadno je omyjete.

Pro větší pohodlí si můžete přibalit i klasické pantofle, které můžete využít na oddělení šestinedělí při běžném pohybu.

Některé porodnice poskytují erární pantofle. Raději si však vezměte vlastní.

Porodnické kalhotky se používají těsně před porodem a po porodu. Jsou pohodlnější než klasické kalhotky a mohou být i jednorázové.

Vzít si je můžete už před porodem, kdy vám může odtékat plodová voda. Po porodu zas budete vděční za jejich prodyšnost a volnost. Budete se s nimi moct volně pohybovat.

Doporučujeme pořídit si porodnické kalhotky síťované, které jsou pružnější a lépe se přizpůsobí postavě. Navíc je můžete většinou opakovaně použít. Jednorázovým kalhotkám se raději vyhněte. Jsou vyrobeny z nepříjemného materiálu, který na těle nesedí a může škrtit.

Porodnických kalhotek si vezměte raději více (cca 5 kusů), ať si je můžete v rámci svého pohodlí a hygieny pravidelně měnit. Do těchto kalhotek se pak navíc ještě vkládají jednorázové porodnické vložky.

Jestliže se vám nechtějí utrácet za kalhotky peníze, můžete porodnické kalhotky nahradit i svými klasickými bavlněnými kalhotkami, které jsou vám pohodlné. Volte takové, které jsou volnější, pružné a prodyšné. Vzít si můžete třeba starší kusy, u kterých vám nebude líto, když si je zašpiníte. Ty pak můžete buď vyprat nebo rovnou vyhodit.

Porodnické vložky využijte společně s porodnickými kalhotkami před porodem i po porodu. Díky nim se můžete volně pohybovat, zatímco může odtékat plodová voda nebo krev. Porodnické vložky jsou tlustší a větší než klasické menstruační vložky. Po porodu odchází očistky ve větším množství, a proto je nutné si je pravidelně měnit.

Většina porodnic dnes nabízí porodnické vložky zdarma. Pro větší pohodlí a klid není na škodu mít po ruce i vlastní zásobu. Existuje mnoho druhů a je dobré si vyzkoušet, které vám budou příjemné. Doporučujeme si s sebou přibalit alespoň 40 kusů.

Ručníky se hodí mít jak před porodem či během porodu, kdy žena chodí průběžně do sprchy, tak při pobytu na šestinedělí.

Doporučujeme mít s sebou alespoň 3 ručníky, které se rozhodně neztratí. Jeden na vlasy, jeden na tělo a jeden extra na intimní hygienu. Pokud s vámi bude váš partner trávit v porodnici delší dobu, můžete mu také jeden přibalit.

Doporučujeme volit ručníky tmavších barev pro případ nechtěného zašpinění.

Během pobytu v porodnici nezapomeňte na základní hygienické, toaletní či kosmetické potřeby. Každá žena používá jiné prostředky. Vezměte si s sebou pouze tolik věcí, abyste se cítila dobře a nic vám nechybělo.

Volte raději přírodní kosmetiku s šetrným složením a bez parfemace. Po porodu je dobré, aby miminko cítilo vaši přirozenou vůni.

Sprchový gel využijete především v době po porodu, kdy poprvé vstanete, dojdete do sprchy a budete se chtít „pořádně“ umýt.

Některé rodičky se chodí sprchovat i během porodu a sprchový gel využívají pro odstranění případných nečistot.

Hodit se bude samozřejmě i při následujícím pobytu na oddělení šestinedělí. Doporučujeme zvolit takový, který nemá vtíravou parfemaci a nedráždí pokožku. Miminko totiž potřebuje cítit vaši přirozenou vůni.

Zubní kartáček je základní pomůcka pro péči o zuby, na kterou se často zapomíná. Nezapomeňte si jej přibalit. V nejhorších případech si jej můžete zakoupit v nemocničních lékárnách/prodejnách/kantýnách nebo vám jej může přivézt partner.

Zubní pasta jde ruku v ruce se zubním kartáčkem. Pokud ji používáte, nezapomeňte si ji přibalit.

Toaletní papír v porodnici jistě oceníte. Ve většině porodnic vám ho poskytnou. Nespoléhejte se však na to. Ne všude je to samozřejmostí.

Toaletní papír si raději vezměte svůj. Můžete si tak vybrat takový, který vám vyhovuje. Zvolte raději vícevrstvý a jemnější. Jeho použití po porodu je mnohem příjemnější než obyčejný tvrdý papír.

Vhodnou variantou je i vlhčený toaletní papír nebo ubrousky, které můžete využít i pro své miminko.

V období těhotenství se prsa zvětšují a těžknou. Je dobré si vybrat vhodnou podprsenku, která vám prsa podrží, nebude vás dráždit a tlačit a snadno v ní budete kojit miminko.

Pořizovat kojicí podprsenku je vhodné již v posledních týdnech těhotenství asi měsíc před porodem. Zvolte raději o číslo větší. Ženy je rády nosí již před porodem, protože jsou pohodlné.

Mějte na paměti, že po porodu se vám prsa s největší pravděpodobností ještě zvětší. Vyberte proto vhodnou velikost, aby vám podprsenka seděla a vešly se do ní případně i vložky do podprsenky.

Zvolte takový materiál, který vám bude příjemný. Vhodným materiálem je bavlna. Podprsenka by měla být příjemná na dotek a prodyšná. Nemělo by docházet k nepříjemnému tření a dráždění bradavek. Je lepší zvolit podprsenku bez kostic, které jsou na nošení pohodlnější. Volte širší a pohodlná ramínka, aby vás netlačila a neškrtila.

Myslete na to, že po narození dítěte jej budete kojit. Je dobré, když jde odepnout přední část podprsenky. V jedné ruce budete mít pravděpodobně miminko a druhou rukou byste měla být schopna podprsenku rozepnout.

Jsou ženy, kterým je nošení kojicích podprsenek nepohodlné nebo do nich nepotřebují investovat. Vhodnou alternativou jsou sportovní podprsenky, které si ženy chválí. Mají pohodlný střih a příjemný materiál a jsou bez kostic. Často jsou na ně ženy i zvyklé. Jejich výhodou je i to, že je při kojení pouze nadzvednete.

Do porodnice si zabalte alespoň 2–3 kusy. Podprsenky využijete před porodem, při porodu i na oddělení šestinedělí.

Největším parťákem většiny lidí v dnešní době je mobilní telefon. I v porodnici jej můžete využít ve všech fázích porodu a to nejen vy, ale i váš partner. Proč se telefon může hodit?

 • Je to nenahraditelný prostředek ke komunikaci ať už s rodinou nebo přáteli.
 • Skvěle zaznamená vzpomínky na váš jedinečný den. V dnešní době jsou smartphony vybaveny fotoaparáty a možností nahrávat videa.
 • Můžete si krátit dlouhé chvíle.

Na nabíječku k mobilnímu telefonu se často zapomíná. Ujistěte se, že ji máte sbalenou, abyste mohli telefon plně využívat a být v kontaktu s nejbližšími.

Porod může být velmi dlouhý a vyčerpávající, a proto je důležité, aby rodička doplnila chybějící energii. V rozběhlém porodu se nedoporučuje jíst velké porce a těžce stravitelná jídla. Ovšem kousek vaší oblíbené tyčinky či sladkosti vám může v dané chvíli pomoct nabrat síly.

Je důležité mít s sebou i nějaké svačinky pro tatínka, kterému během porodu jistě také vyhládne.

Doporučujeme mít s sebou připravené oblíbené svačinky i na oddělení šestinedělí. Ne vždy je nemocniční strava úplně ideální a může se stát, že rodičky dostanou hlad. Obzvlášť pokud kojí.

Nezapomeňte, aby strava byla pestrá, výživná a nenadýmala.

Při pobytu tatínka v porodnici je pohodlné oblečení naprostou nezbytností. Mnohdy zde stráví i delší čas a může pomáhat ženě s polohováním, masírováním apod. Proto doporučujeme volit opravdu takové oblečení, které vás nijak neomezuje.

Není od věci mít s sebou i náhradní kusy oblečení. Například tričko se může snadno propotit, a proto je příjemnější mít nějaký kousek na výměnu.

Kontakt na pediatra (dětský lékař) se zapisuje do zdravotní dokumentace novorozence. Vybrat pediatra musíte ještě v době těhotenství.

Výběr pediatra je často opomíjená věc. Je to jeden z nejdůležitějších kroků. Dobře zvažte, jakého pediatra si pro své dítě zvolíte. S výběrem však moc neotálejte. Doporučujeme začít hledat již v polovině těhotenství. Občas nemusí být jednoduché pediatra sehnat kvůli kapacitě. Proto začnete s hledáním o něco dříve a mějte ho vybraného nejpozději 2 měsíce před termínem porodu, abyste se nemusela stresovat.

Při výběru si udělejte vlastní průzkum. Zjišťujte informace od kamarádek, známých a hledejte reference. Zohledněte i dobrou dostupnost. Je vhodné mít pediatra blízko svého bydliště. V prvních měsících života jsou kontroly miminka častější.

Do porodnice si s sebou vezměte sáčky nebo igelitovou tašku na špinavé věci. Je to věc, na kterou se často zapomíná, pokud v tašce nechcete míchat špinavé prádlo s čistým. Zvlášť během porodu a po něm mohou být věci potřísněné různými tělními tekutinami.

Těhotenský průkaz je důležitý doklad, který by s sebou rodička měla nosit od doby, kdy ji ho vypsal ošetřující gynekolog. Jsou v něm zahrnuty informace související s těhotenstvím a zdravotním stavem.

V porodnici se tak snadno dozví o případných zdravotních problémech rodičky, získají údaje o krevní skupině a nahlédnou do záznamů z gynekologických kontrol v průběhu těhotenství.

V těhotenském průkazu lékaři vyčtou základní informace o rodičce, jako je jméno, příjmení, datum narození, rodné číslo, povolání, adresa trvalého bydliště nebo zdravotní pojišťovna. Příjem do porodnice je tak snazší a rychlejší.

Občanský průkaz je nezbytný doklad při příjmu do porodnice. Slouží jako průkaz totožnosti, kde jsou uvedeny základní informace o rodičích dítěte. Předložit jej musí rodička i otec.

V porodnici chtějí znát číslo občanského průkazu, jméno, příjmení, datum a místo narození, adresu trvalého bydliště a státní příslušnost.

Pokud rodička nemá české občanství, prokazuje se cestovním pasem.

Průkaz pojištěnce slouží jako doklad o tom, že je rodička přihlášena u zdravotní pojišťovny, která ji ze zákona hradí zdravotní péči.

K této pojišťovně je automaticky po porodu přihlášeno i dítě. Rodička je však přesto povinna pojišťovně narození dítěte nahlásit a dodat jeho rodný list do 8. dne po porodu.

Anamnéza rodičky je soubor informací, který lékařům pomůže přiblížit zdravotní stav rodičky.

Asi 4 týdny před porodem začne rodička pravidelně navštěvovat porodnici, kde plánuje rodit. V rámci příprav na porod ji poskytnou dotazník, který si rodička doma vyplní.

Anamnéza slouží k urychlení příjmu do porodnice. Porodní asistentky a lékaři budou mít ucelený přehled o vašem zdravotním stavu. V praxi se raději ještě doptávají a ujišťují, zda informace souhlasí a zda se něco změnilo.

Co všechno rodička v anamnéze vyplňuje?

 • Osobní údaje,
 • údaje o zaměstnání,
 • informace o lékařích,
 • zdravotní problémy rodičky a její rodiny,
 • prodělané úrazy nebo operace,
 • přehled užívaných léků,
 • gynekologické záznamy,
 • informace o minulých těhotenstvích,
 • průběh současného těhotenství,
 • apod.

Do porodnice si nezapomeňte přibalit výsledky z 1. a 2. screeningu a dalších vyšetření, která se týkají vás či miminka.

Screeningová vyšetření jsou stěžejní při záchytu případných vývojových a vrozených vad miminka. Je důležité, aby personál v porodnici věděl o případném riziku, které s sebou případná vada nese.

Další dokumenty, které byste si měli do porodnice přinést, jsou lékařské záznamy z vyšetření týkající se onemocnění, které se objevilo již před těhotenstvím (kardioologické, neurologické apod.) nebo onemocnění, které se vyvinulo v souvislosti právě s těhotenstvím. Je důležité, aby ošetřující personál věděl o potenciálních problémech a dokázal péči a průběh porodu přizpůsobit zdravotnímu stavu rodičky a miminka.

Za volné a pohodlné oblečení považujeme to, ve kterém do porodnice přijedete a budete odjíždět. Během pobytu v porodnici budete totiž s největší pravděpodobností využívat košile, ať už vlastní nebo ty, které vám poskytne porodnice.

Oblečení na cestování zvolte podle aktuálního počasí. Na cestu z porodnice si sbalte takové oblečení, které jste běžně nosila v těhotenství. Rozhodně si neberte oblečení, které jste nosila před otěhotněním. Bříško při odchodu z porodnice ještě nebývá dokonale stažené a je zcela normální, že vám ještě nějakou dobu zůstane.

Šampon na vlasy využijete pravděpodobně po porodu, až bude „po všem“. Vlasy budete mít možná spocené a mastné. Pro lepší pocit je dobré si je umýt.

Vlhčené ubrousky jsou nezbytné především pro miminko na oddělení šestinedělí. Využít je můžete i vy pro intimní hygienu, pokud vám nevyhovuje například toaletní papír.

V některých porodnicích vlhčené ubrousky poskytují, ale není to pravidlem. Proto doporučujeme alespoň 2 balení si přibalit.

Značek a druhů je nepřeberné množství. Je dobré volit takové, které jsou šetrné k dětské pokožce a jsou neparfemované. Každé miminko je jiné, a proto budete možná muset vyzkoušet více druhů a značek, abyste zjistili, co vašemu dítěti vyhovuje.

Shrnutí - jednoduchý seznam

1
Kojicí košile do porodnice
2
Gumové pantofle
3
Porodnické/poporodní kalhotky
4
Porodnické vložky
5
Ručníky/osušky
6
Hygiena, kosmetika, toaletní potřeby
7
Sprchový gel
8
Zubní kartáček
9
Pasta na zuby
10
Toaletní papír
11
Kojicí podprsenka
12
Telefon
13
Nabíječka na telefon
14
Oblíbené jídlo
15
Pohodlné oblečení
16
Kontakt na pediatra
17
Sáček nebo igelitka na špinavé věci
18
Těhotenský průkaz
19
Občanský průkaz
20
Průkaz pojištěnce
21
Anamnéza
22
Výsledky ze screeningů a dalších vyšetření
23
Volné a pohodlné oblečení
24
Šampon na vlasy
25
Vlhčené ubrousky