115

Zavinovačka

Zavinovačka je speciálně ušitý kus textilie, která se různými způsoby omotává kolem miminka. Je to ochranný obal, aby mu bylo teplo, navodilo příjemný pocit a cítilo se jako v mateřském lůně.

Zavinovačka je individuální záležitostí. Každé miminko je jiné, některá ocení vlastní prostor, některá jsou naopak často neklidná a zavinovačka jim pomáhá k utěšení. Je dobré si způsob zavinutí nejprve vyzkoušet a zjistit, jak bude dítě reagovat. Pokud najdete vhodný způsob zavinutí, přinese vám zavinovačka velkou službu. Miminko bude lépe spát, a to i v kočárku nebo kolébce, bude klidnější a bude se cítit v bezpečí.

Porodnice většinou zavinovačky poskytují. Raději si to u vaší porodnice ověřte. Chcete-li použít vlastní, můžete. Vybrat si můžete z mnoha druhů, barev a materiálů.

Názory na zavinovačku jsou však různé. V českých porodnicích se zavinovačky standardně používají, jelikož jsou praktické a mají prokazatelné pozitivní účinky na miminko. Pomáhají dodávat pocit bezpečí, uklidňují miminka nebo s nimi ulehčují manipulaci.

Odpůrci často poukazují na to, že jsou miminka v nepřirozené poloze a například nohy jsou pod špatným úhlem, což může vést k problémům. Důležité je proto naučit se správnou techniku zavinování a vyzkoušet si, co je vašemu miminku příjemné. Neváhejte se v porodnici obrátit na porodní asistentky či dětské sestry, které vám poradí, jak na to.

Jak to vypadá?

→ Fotografie zavinovaček

Pro koho to?
Pro maminku
Pro miminko
Pro tatínka
Opravdu to potřebuješ?
Rozhodně musíš mít
Může se ti hodit
Nutně nepotřebuješ
Kdy to budeš potřebovat?
Před porodem
Během porodu
Po porodu
Nechej doma
Cesta z porodnice

Další věci ze seznamu do porodnice