113

Dudlík/šidítko

Dudlík/šidítko slouží jako náhražka, která vyvolává u kojenců a malých dětí sací reflex, který je pro miminko vrozený.

Sání navozuje miminku pocit bezpečí a spokojenosti. Cumlání prstů nebo dudlíku miminko nejen uklidňuje, ale navíc připomíná kojení. Prsty si do pusy miminko strká ještě před narozením.

Dudlík patří snad k těm nejvíce kontroverzním pomůckám pro miminka. Je zcela na vás, zda budete dudlík používat. Udělejte si vlastní průzkum a zhodnoťte, zda jej budete pro své miminko chtít. Mějte také na paměti, že každé miminko je jiné a ne každé bude chtít dudlík přijmout.

Pravdou je, že se dudlík v porodnicích často využívá. Má však svá pozitiva a negativa. Mezi pozitiva řadíme to, že je miminko při používání dudlíku klidnější. Navozuje pocit bezpečí a jistoty. Jestliže je miminko dlouho neklidné, přestože je přebalené a najedené a vy stále nevíte, co mu chybí, je možná správnou volbou právě dudlík.

Dudlík je také přínosný, jestliže miminko zažívá nějakou bolest, ať už při nějakém menším lékařském výkonu nebo jej něco trápí. Dále bylo také zjištěno, že dudlík** snižuje riziko náhlého úmrtí kojence** (SIDS).

Mezi negativa patří určitá návykovost, která se s používáním dudlíku pojí. Dítě je dobré na něj naučit pouze v případech, kdy je neklidné, například při usínání. Nemělo by jej mít celý den.

Dalším argumentem proč dudlík nepoužívat je riziko deformace čelisti. V dnešní době se ovšem dají pořídit ortodontické dudlíky, které tomu zabraňují.

Dalším negativem je dle odpůrců negativní vliv na kojení. Dítě si zvykne na „snadnější“ sání s dudlíkem. Poté je pro něj obtížnější sát z prsu. U těchto dětí se dle odpůrců zkracuje doba kojení.

Obecně platí, že dudlík není třeba nabízet, je-li miminko klidné, nepotřebuje utěšit nebo na něj zabírají jiné techniky zklidnění.

Na trhu je spousta druhů, velikostí a materiálů dudlíků. Rozhodnete-li se dudlík využívat, tak si jej do porodnice nezapomeňte přibalit. Vezměte si jich raději více (cca 3–5 kusů), ať máte náhradní.

Pro koho to?
Pro maminku
Pro miminko
Pro tatínka
Opravdu to potřebuješ?
Rozhodně musíš mít
Může se ti hodit
Nutně nepotřebuješ
Kdy to budeš potřebovat?
Před porodem
Během porodu
Po porodu
Nechej doma
Cesta z porodnice

Další věci ze seznamu do porodnice