107

Ručníky/osušky

Ručník nebo osuška se hodí jako pomůcka pro miminko při koupání. Dbejte na vhodný materiál, který nedráždí dětskou pokožku. Při sušení je důležité miminko nedrhnout, spíše jen jemně otírat. Nejvíce osvědčený materiál je bavlna nebo bambus.

Existují různé druhy a velikosti osušek, dokonce i s kapucí, která snadněji osuší hlavu a vlasy dítěte. Často se také místo klasických ručníků a osušek používají běžné tenké bavlněné pleny, kterými také miminko snadno osušíte.

Zjistěte si, zda i vaše porodnice nabízí na zapůjčení ručníky či osušky. Doporučujeme si s sebou přibalit 1–2 kusy, případně si místo nich vezměte o 1–2 tenkých látkových plen navíc.

Jako „něco navíc“ bychom rádi uvedli **bondingovou deku/ručník. **Jedná se o pomůcku, která se využívá ihned po porodu, kdy se miminko přiloží na hruď maminky a probíhá tzv. bonding. Má červenou barvu, která miminku připomíná prostředí v děloze a cítí se díky tomu bezpečněji. Příchod na svět je pro něj menším šokem a snadněji se přizpůsobí okolnímu prostředí. Je také prokázáno, že miminko méně pláče a je klidnější.

Tuto pomůcku bychom doporučili zvážit maminkám, které si bonding se svým miminkem přejí a jejich porodnice červené deky nebo ručníky neposkytuje. Ve spoustě porodnic je však tato pomůcka již standardem.

Pro koho to?
Pro maminku
Pro miminko
Pro tatínka
Opravdu to potřebuješ?
Rozhodně musíš mít
Může se ti hodit
Nutně nepotřebuješ
Kdy to budeš potřebovat?
Před porodem
Během porodu
Po porodu
Nechej doma
Cesta z porodnice

Další věci ze seznamu do porodnice