Co do porodnice pro miminko? 👶

Seznam věcí do porodnice pro miminko.

Kompletní seznam do porodnice najdete tady:

Kontakt na pediatra (dětský lékař) se zapisuje do zdravotní dokumentace novorozence. Vybrat pediatra musíte ještě v době těhotenství.

Výběr pediatra je často opomíjená věc. Je to jeden z nejdůležitějších kroků. Dobře zvažte, jakého pediatra si pro své dítě zvolíte. S výběrem však moc neotálejte. Doporučujeme začít hledat již v polovině těhotenství. Občas nemusí být jednoduché pediatra sehnat kvůli kapacitě. Proto začnete s hledáním o něco dříve a mějte ho vybraného nejpozději 2 měsíce před termínem porodu, abyste se nemusela stresovat.

Při výběru si udělejte vlastní průzkum. Zjišťujte informace od kamarádek, známých a hledejte reference. Zohledněte i dobrou dostupnost. Je vhodné mít pediatra blízko svého bydliště. V prvních měsících života jsou kontroly miminka častější.

Do porodnice si s sebou vezměte sáčky nebo igelitovou tašku na špinavé věci. Je to věc, na kterou se často zapomíná, pokud v tašce nechcete míchat špinavé prádlo s čistým. Zvlášť během porodu a po něm mohou být věci potřísněné různými tělními tekutinami.

Vlhčené ubrousky jsou nezbytné především pro miminko na oddělení šestinedělí. Využít je můžete i vy pro intimní hygienu, pokud vám nevyhovuje například toaletní papír.

V některých porodnicích vlhčené ubrousky poskytují, ale není to pravidlem. Proto doporučujeme alespoň 2 balení si přibalit.

Značek a druhů je nepřeberné množství. Je dobré volit takové, které jsou šetrné k dětské pokožce a jsou neparfemované. Každé miminko je jiné, a proto budete možná muset vyzkoušet více druhů a značek, abyste zjistili, co vašemu dítěti vyhovuje.

Klasická látková plena je univerzální věc pro každou maminku s miminkem. Slouží jako podložka pod miminko při přebalování, na utírání slin, jako pomůcka při odříhnutí a případné ublinknutí. Zkrátka se hodí opravdu často.

Většina porodnic novorozencům pleny poskytuje, takže není nutné je brát s sebou. Doporučujeme si přečíst požadavky porodnice, ve které se rozhodnete miminko na svět přivést. Zvažte také cestu domů. Pokud cestujete delší trasu autem, mohla by se vlastní látková plena hodit.

Bodyčko je základní kus oblečení, který se snadno obléká a který pomáhá udržet teplotu miminka. Zakrývá pouze horní část těla. Plní funkci trička nebo nátělníku.

Doporučujeme si promyslet, v jakém ročním období přijde miminko na svět a podle toho zvolit krátký nebo dlouhý rukáv. V porodnici většinou bývá teplo právě kvůli miminkům, ale přesto doporučujeme mít i v létě jeden kus s dlouhým rukávem.

Před samotným porodem vám lékař sdělí váhový odhad miminka. Nejčastější velikost bodyčka pro novorozence je číslo 56. Pro menší děti do 3 kg doporučujeme velikost 50.

Valná většina porodnic zapůjčuje na pobyt v porodnici veškeré oblečení. Některé maminky však preferují obléct miminko do vlastního.

Myslete také na cestu domů, kdy se vám určitě nějaké bodyčko bude hodit. V případě, že chcete využít svá bodyčka, doporučujeme zabalit si aspoň 2 kusy na den. Na cestu z porodnice vám bude stačit jedno.

Jak to vypadá?

→ Fotografie bodyček

Dalším kusem oblečení pro miminko jsou dupačky. Jsou podobné overalu, ale na rozdíl od něj nezakrývají celé tělo. Zakrývají vše kromě ruk. Dupačky jsou v podstatě jako „lacláče“ a zapínají se na ramenech. Často jsou prakticky řešené tak, že mají cvočky na rozepínání, tudíž vám usnadní práci při přebalování a miminko nemusíte celé svlékat.

Dupačky se dají dobře vrstvit. V zimě pod ně můžete dát bodyčko a na dupačky zase svetřík či overal.

Většina porodnic má dupačky ve své výbavě na zapůjčení, ale jestliže chcete mít vlastní, tak si vezměte alespoň 1–2 kusy na den. Minimálně jedny si nezapomeňte přibalit na cestu domů.

Jak to vypadá?

→ Fotografi dupaček

Čepice patří po narození do základní výbavy šatníku miminka, a to bez ohledu na roční období, ve kterém se miminko narodilo. Novorozenci mají totiž horší termoregulaci a hlavou odchází velká část tepla.

Tak jako jiné kusy oblečení, tak i čepice porodnice poskytují erární. Miminko dostane čepici hned po porodu, kterou má po celou dobu, co leží mamince na těle. Po případném okoupání či převlečení do oblečení dostane novou.

Čepici si samozřejmě můžete vzít vlastní. V tom případě si zabalte 2–3 kusy. Jednu nezapomeňte na cestu z porodnice. Pro převoz domů je nutná. V zimních měsících zvolte raději čepici teplejší. Nebo použijte klasickou, ale miminko oblečte například do overalu s kapucí.

Jak to vypadá?

→ Fotografie čepic

Bez jednorázových plen se vaše miminko opravdu neobejde. Novorozenec vyžaduje časté přebalování. Za den spotřebuje klidně i 10–15 plen.

Na trhu je nepřeberné množství značek, které nabízejí jednorázové pleny. Je třeba si vyzkoušet, které vašemu miminku sedí a nezpůsobují opruzeniny.

Ve většině porodnic plenky poskytují jen na první přebalení a na zbytek pobytu je nutné mít vlastní zásoby. Stačit by vám měl 1 balík plen (průměrná doba v porodnici jsou 3 dny a denně miminko spotřebuje 10–15 plen).

Jednorázové plenky mají různé velikosti. Pro novorozence je vhodné pořídit velikost číslo 1. Ty jsou určeny pro novorozence mezi 2–5 kilogramy.

Overal je velmi praktickým kusem oblečení. Zakryje miminko od hlavy až k patě a krásně ho zahřeje. Existují overaly z různých materiálů. Vybírejte podle počasí a ročního období. Pořídit můžete tenké bavlněné overaly nebo teplejší fleecové.

Overal můžete obléknout přímo na tělo miminka nebo pod ním může mít ještě bodyčko nebo dupačky. Výhodou overalu je, že miminko vůbec nepotřebujete ponožky. Většina overalů je navíc po celé délce rozepínací, takže usnadňují přebalování miminka.

Overal využijete jak při pobytu v porodnici, tak při cestě z porodnice. Většina porodnic vám při pobytu v porodnicích overal půjčí. Pokud chcete mít vlastní, vezměte si 1–2 kusy na den.

Jak to vypadá?

→ Fotografi overalů

Autosedačka se bude hodit při přepravě miminka z porodnice. Nemusíte ji mít s sebou hned při příjezdu, jak to někteří rodičové občas dělají. Bohatě postačí, když ji tatínek do porodnice přinese, jakmile si maminku s miminkem vyzvedne.

Jak to vypadá?

→ Fotografie autosedaček

Na odjezd z porodnice si nachystejte oblečení pro miminko. To přizpůsobte aktuálnímu počasí, ve kterém se narodí. Pozor, to ovšem neznamená, že v létě stačí obléct miminko do krátkého rukávu a kraťasů. Je nutné, aby bylo oblečené celé. V létě jen nemusíte oblečení vrstvit a můžete použít lehčí materiály.

Novorozenci ještě nemají plně vyvinutou termoregulaci, proto je důležité, aby byli dostatečně oblečení i za teplejšího počasí. Obecně se nejvíce ztrácí teplo z hlavičky a koncových částí těla jako jsou ruce a nohy. Zvláštní pozornost věnujte předčasně narozeným dětem.

Standardně je dobré pro miminko zabalit bodyčko s dlouhým rukávem, dupačky, overal a čepičku (ta je důležitá ve všech ročních obdobích, nejen v zimě). V zimě je vhodné zabalit ho ještě do zavinovačky či do teplejší deky, případně jej dát do fusaku.

Kojicí polštář zaručuje pohodlí při kojení nejen mamince, ale i miminku. Při kojení ulevuje páteři maminky a zároveň pomáhá udržet pozici, která je pohodlná.

Existuje celá řada druhů polštářů v různých cenových relacích. Velmi praktické jsou polštáře s vyměnitelným povlakem. Narazit můžete na multifunkční polštáře, které maminky využívají již v těhotenství, a to především jako oporu pro bříško během spánku.

Kojicí polštář využijete na oddělení šestinedělí. Některé porodnice vám kojicí polštáře nabídnou. Zjistěte si předem, jestli je vaše porodnice nabízí. Pokud ne, zvažte, zda byste ho v porodnici využila. Mnoho žen si je chválí ať už během těhotenství, tak i při kojení.

Jak to vypadá?

→ Fotografie kojicích polštářů

Svetřík pro miminko využijete hlavně v zimních měsících. Slouží jako vrstva na bodyčko či dupačky, aby miminko udrželo pěkně v teple.

Pokud si na pobyt do porodnice nechcete brát vlastní, zjistěte si, zda vám je vaše porodnice zapůjčí. Určitě si v případě chladného počasí vezměte svetřík na cestu domů.

Jak to vypadá?

→ Fotografie svetrů

Ponožky chrání a zahřívají chodidla miminka. Na trhu je široká škála druhů a materiálů ponožek. Do zimního počasí doporučujeme silnější materiály. Na léto se vyplatí tenčí bavlna.

Spousta ponožek miminkům nezůstane na nohách příliš dlouho, jelikož se jim sesunou nebo si je odkopají. Proto zvolte kvalitní ponožky, které drží. Ale pozor, neměly by zase moc škrtit nohy.

Mnoho maminek místo ponožek raději používá dupačky či overaly, které zakrývají celé tělo včetně chodidel. Ušetří si tak námahu s neposednými ponožkami.

Porodnice vám v rámci poskytování oblečení pro miminka jistě nabídne i ponožky. Doporučujeme pro jistotu přibalit si vlastní, a to minimálně na cestu domů z porodnice. Postačit by vám měly 2–3 páry ponožek.

Jak to vypadá?

→ Fotografie ponožek

Mezi klasickou výbavu pro miminka neodmyslitelně patří i rukavice. Nejenže chrání miminko především v chladnějším počasí, ale také slouží jako ochrana před poškrábáním. Jestliže se miminko narodí později a má už delší nehty, může při spánku házet rukama. A tak se snadno poškrábe. Rukavice mu tomu zabrání.

Pořídit můžete rukavice bavlněné nebo ze silnějšího materiálu, pokud plánujete cestu z porodnice v chladnějším počasí. Doporučujeme si přibalit 1–2 páry rukavic.

Jak to vypadá?

→ Fotografie rukavic

Ručník nebo osuška se hodí jako pomůcka pro miminko při koupání. Dbejte na vhodný materiál, který nedráždí dětskou pokožku. Při sušení je důležité miminko nedrhnout, spíše jen jemně otírat. Nejvíce osvědčený materiál je bavlna nebo bambus.

Existují různé druhy a velikosti osušek, dokonce i s kapucí, která snadněji osuší hlavu a vlasy dítěte. Často se také místo klasických ručníků a osušek používají běžné tenké bavlněné pleny, kterými také miminko snadno osušíte.

Zjistěte si, zda i vaše porodnice nabízí na zapůjčení ručníky či osušky. Doporučujeme si s sebou přibalit 1–2 kusy, případně si místo nich vezměte o 1–2 tenkých látkových plen navíc.

Jako „něco navíc“ bychom rádi uvedli **bondingovou deku/ručník. **Jedná se o pomůcku, která se využívá ihned po porodu, kdy se miminko přiloží na hruď maminky a probíhá tzv. bonding. Má červenou barvu, která miminku připomíná prostředí v děloze a cítí se díky tomu bezpečněji. Příchod na svět je pro něj menším šokem a snadněji se přizpůsobí okolnímu prostředí. Je také prokázáno, že miminko méně pláče a je klidnější.

Tuto pomůcku bychom doporučili zvážit maminkám, které si bonding se svým miminkem přejí a jejich porodnice červené deky nebo ručníky neposkytuje. Ve spoustě porodnic je však tato pomůcka již standardem.

Žínka na koupání miminka není zcela nutná. Můžete miminko omývat pouze rukou. Jsou ale maminky, které si koupání miminka bez žínky neumí představit.

V případě, že se rozhodnete žínku používat, tak dbejte na šetrný materiál, který nebude jemnou novorozeneckou kůži dráždit. Vhodná je například bavlna, bambus nebo mušelín. Velmi populární je i využívání Perlanu, který po použití ihned vyhodíte. Jedná se o jemnou jednorázovou netkanou textlii, která má ve zdravotnictví širokou škálu využití.

Jestliže se rozhodnete pro látkovou žínku, tak ji nezapomeňte prát na vysokou teplotu po každém koupání, aby se zamezilo množení bakterií.

Do porodnice doporučujeme zabalit 1–2 kusy.

Miminka mají obecně velmi jemnou a citlivou kůži, o kterou je potřeba šetrně pečovat.

Na trhu je nepřeberné množství značek, které nabízí širokou škálu výrobků pro péči o novorozeneckou pokožku. Je zcela na vás, jakou zvolíte. Každá maminka má jiné preference a požadavky. Některé maminky se rozhodnou používat kosmetiku velmi omezeně a nezatěžovat pokožku vůbec.

Obecně dbejte na to, aby kosmetika byla bez zbytečné chemie, byla co nejvíce šetrná a co nejvíce přírodní. Nezapomeňte, že každé miminko má jinou pokožku a chce to vyzkoušet, která kosmetika budu sedět právě tomu vašemu. Co sedí jednomu miminku, nemusí sedět druhému.

V porodnici vám většinou základní kosmetiku poskytnou, ale jestliže chcete od začátku používat vlastní ověřenou značku, tak samozřejmě můžete.

Mezi kosmetiku, kterou rozhodně použijete, patří hlavně přípravky na koupání, jako je olej do vany nebo sprchový gel pro miminka. S koupáním to není potřeba přehánět. Miminko stačí koupat obden nebo cca 3x týdně.

Dalším přípravkem může být krém nebo olej po koupání, který se dá využít i na masáže miminka, ze kterých si můžete udělat příjemný rituál.

Opruzeniny jsou zarudlá místa na pokožce, kde dochází k častému tření (například genitálie, zadeček, třísla). Projevují se zarudnutím místa, svěděním nebo pálením.

Je celá řada příčin vzniku opruzenin. Často bývají způsobené alergickou reakcí na kosmetiku či plenu, delší prodlevou mezi výměnou pleny, infekcí či fyzickým poškozením pokožky plenkou.

Krém na opruzeniny je dobrou prevencí i případným řešením tohoto nepříjemného problému. Je zcela na vás, jakou značku krému se rozhodnete používat. Vyzkoušejte, co sedí vašemu miminku. Krém je dobré používat při každém přebalování na čistou a suchou pokožku.

V porodnici většinou krémy na opruzeniny mají, ale je na vás, zda si chcete vzít vlastní a hned od narození používat vámi preferovanou značku.

Jednou z věcí, která se u miminek sleduje, je tělesná teplota. Ideální tělesná teplota u novorozenců je v rozmezí 36,5–37,0 °C.

U novorozenců se tělesná teplota měří rektálně (zavedením do zadečku), což patří mezi velmi přesné metody. Miminko leží na zádech a nožky má přitažené k bříšku. Na digitální teploměr se nanese pro usnadnění průniku krém na opruzeniny a zavede se cca 2 cm do zadečku. Po použití teploměr nezapomeňte důkladně umýt a vydezinfikovat.

Teploměr v porodnicích standardně bývá, tudíž není nutné mít s sebou vlastní. Někdo však rád použije svůj. Jestliže se rozhodnete nebrat vlastní teploměr do porodnice, tak si jej určitě nezapomeňte pořídit do výbavičky domů. Bude se hodit.

Po odstřižení pupeční šňůry zbyde miminku pupeční pahýl, který samovolně odpadne cca po 14 dnech. Do tohoto samovolného procesu není potřeba zasahovat.

Péče o pupeční pahýl zahrnuje větrání, nebalení pahýlu do pleny a dezinfekci pahýlu po koupeli bezalkoholovou dezinfekcí. Dříve se používal líh, ale dnes se již nedoporučuje, jelikož zpomaluje proces zasychání a vysušuje okolní pokožku. Doporučujeme poptat se v lékárně po šetrnější dezinfekci (například Octenisept).

V porodnici jsou většinou těmito přípravky vybavení, a proto není nutné si je brát s sebou, nechcete-li mít nějaké vlastní.

Doma přípravek určitě využijete. V den odpadnutí pupečního pahýlu miminko nekoupejte, aby se „jizva“ stačila zahojit. Obecně se řiďte radou, že méně je někdy více a zbytečně do tohoto procesu nezasahujte. Lékařskou pomoc vyhledejte v případě, že by pahýl začal červenat či hnisat.

Dudlík/šidítko slouží jako náhražka, která vyvolává u kojenců a malých dětí sací reflex, který je pro miminko vrozený.

Sání navozuje miminku pocit bezpečí a spokojenosti. Cumlání prstů nebo dudlíku miminko nejen uklidňuje, ale navíc připomíná kojení. Prsty si do pusy miminko strká ještě před narozením.

Dudlík patří snad k těm nejvíce kontroverzním pomůckám pro miminka. Je zcela na vás, zda budete dudlík používat. Udělejte si vlastní průzkum a zhodnoťte, zda jej budete pro své miminko chtít. Mějte také na paměti, že každé miminko je jiné a ne každé bude chtít dudlík přijmout.

Pravdou je, že se dudlík v porodnicích často využívá. Má však svá pozitiva a negativa. Mezi pozitiva řadíme to, že je miminko při používání dudlíku klidnější. Navozuje pocit bezpečí a jistoty. Jestliže je miminko dlouho neklidné, přestože je přebalené a najedené a vy stále nevíte, co mu chybí, je možná správnou volbou právě dudlík.

Dudlík je také přínosný, jestliže miminko zažívá nějakou bolest, ať už při nějakém menším lékařském výkonu nebo jej něco trápí. Dále bylo také zjištěno, že dudlík** snižuje riziko náhlého úmrtí kojence** (SIDS).

Mezi negativa patří určitá návykovost, která se s používáním dudlíku pojí. Dítě je dobré na něj naučit pouze v případech, kdy je neklidné, například při usínání. Nemělo by jej mít celý den.

Dalším argumentem proč dudlík nepoužívat je riziko deformace čelisti. V dnešní době se ovšem dají pořídit ortodontické dudlíky, které tomu zabraňují.

Dalším negativem je dle odpůrců negativní vliv na kojení. Dítě si zvykne na „snadnější“ sání s dudlíkem. Poté je pro něj obtížnější sát z prsu. U těchto dětí se dle odpůrců zkracuje doba kojení.

Obecně platí, že dudlík není třeba nabízet, je-li miminko klidné, nepotřebuje utěšit nebo na něj zabírají jiné techniky zklidnění.

Na trhu je spousta druhů, velikostí a materiálů dudlíků. Rozhodnete-li se dudlík využívat, tak si jej do porodnice nezapomeňte přibalit. Vezměte si jich raději více (cca 3–5 kusů), ať máte náhradní.

Deka pro miminko, poslouží k zahřátí i navození pocitu bezpečí. Doporučujeme prozkoumat různé druhy materiálů a vyberte takovou deku, ve které se miminko bude cítit dobře.

Myslete na roční období, ve kterém se miminko narodí. Například dečky do zimního počasí jsou většinou z fleecu, pletených materiálů či vlny. I v létě je deka důležitá, jelikož novorozené miminko si hůře udržuje termoregulaci. V létě se doporučují prodyšné materiály, jako je například bavlna či bambus. Co se týče přechodných období jako je jaro a podzim, tak doporučujeme mít obě varianty a na chladnější počasí využít teplejší materiály a na teplé slunečné dny ty lehčí.

Deky jsou k dispozici již při pobytu v porodnici, kdy můžete miminko přikrýt dekou třeba i přes zavinovačku, je-li potřeba.

Přestože některé porodnice deky pro miminka poskytují, doporučujeme mít s sebou alespoň 1 na cestu domů, abyste mohli miminko přikrýt v autosedačce nebo kočárku.

Jak to vypadá?

→ Fotografie dek pro miminko

Zavinovačka je speciálně ušitý kus textilie, která se různými způsoby omotává kolem miminka. Je to ochranný obal, aby mu bylo teplo, navodilo příjemný pocit a cítilo se jako v mateřském lůně.

Zavinovačka je individuální záležitostí. Každé miminko je jiné, některá ocení vlastní prostor, některá jsou naopak často neklidná a zavinovačka jim pomáhá k utěšení. Je dobré si způsob zavinutí nejprve vyzkoušet a zjistit, jak bude dítě reagovat. Pokud najdete vhodný způsob zavinutí, přinese vám zavinovačka velkou službu. Miminko bude lépe spát, a to i v kočárku nebo kolébce, bude klidnější a bude se cítit v bezpečí.

Porodnice většinou zavinovačky poskytují. Raději si to u vaší porodnice ověřte. Chcete-li použít vlastní, můžete. Vybrat si můžete z mnoha druhů, barev a materiálů.

Názory na zavinovačku jsou však různé. V českých porodnicích se zavinovačky standardně používají, jelikož jsou praktické a mají prokazatelné pozitivní účinky na miminko. Pomáhají dodávat pocit bezpečí, uklidňují miminka nebo s nimi ulehčují manipulaci.

Odpůrci často poukazují na to, že jsou miminka v nepřirozené poloze a například nohy jsou pod špatným úhlem, což může vést k problémům. Důležité je proto naučit se správnou techniku zavinování a vyzkoušet si, co je vašemu miminku příjemné. Neváhejte se v porodnici obrátit na porodní asistentky či dětské sestry, které vám poradí, jak na to.

Jak to vypadá?

→ Fotografie zavinovaček

Jednorázová přebalovací podložka je velmi praktická věc, kterou využijete jako podložku pod miminko při přebalování, a to nejen v porodnici. Kromě přebalování můžete využít podložku i při koupání. Vrchní vrstva je ze savého materiálu, který je šetrný k dětské pokožce. Spodní vrstva je nepropustná a drží tekutinu na podložce. Výhodou je, že pokud podložky nejsou znečištěny, je možné je použít opakovaně.

S sebou do porodnice si doporučujeme přibalit 2–3 kusy. V některých porodnicích tyto jednorázové podložky nabízí, takže není nutné si je vždy brát s sebou. Je nutné si to ovšem ověřit.

Jak to vypadá?

→ Fotografi přebalovacích podložek

Kartáč nebo hřebínek na vlasy zpravidla porodnice pro miminka poskytují. Pokud raději chcete využít vlastní, neváhejte si jej přibalit. Může se vám narodit malý vlasáček a pomůcky k učesání se mohou hodit. Také je je možné, že se vám narodí miminko bez vlásků a kartáč nebo hřebínek vůbec nevyužijete.

Na trhu je široká škála kartáčů a hřebínků různých tvarů, barev, materiálů a velikostí.

Kartáč se využívá po koupání, aby se vlásky necuchaly. Štětiny kartáče by měly být jemné, aby nedřely pokožku hlavy miminka. Česání může být některým miminkům velmi příjemné a v podstatě jim tím poskytujete jemnou masáž hlavy.

Hřebínky se hodí i v případě, když chcete miminku z vlásků vyčesat různé nečistoty či šupinky kůže.

Jak to vypadá?

→ Fotografi kartáčů a hřebínků

Vatové tyčinky do uší pro miminko většina porodnic poskytuje. Jestliže chcete mít svoje, tak si je nezapomeňte do své tašky přibalit.

K čistění uší dochází také hned při první koupeli novorozence, jelikož bývají často ušpiněné od mázku. Při čištění uší je nutné dbát opatrnosti a nezajíždět příliš hluboko. Je vhodné čistit pouze vnější ucho (tento úkon provádí zpravidla dětská sestra, ale na vaše přání si můžete miminko umýt a očistit za případné asistence sami).

Obecně při čištění uší novorozence dbejte na šetrnost a opatrnost, aby nedošlo k poranění či k průniku infekce. Uši se doporučuje čistit maximálně 1x týdně. Častější čištění není vhodné, jelikož se tím narušuje přirozené prostředí ucha.

Místo vatových tyčinek jsou také vhodné smotané čtverečky buničiny, které se dají zakoupit v lékárně.

Ideální je čistit uši právě po koupání, kdy je kůže vlhká a čištění je snazší. Dbejte na to, aby do každého ucha přišla jedna čistá tyčinka nebo čtvereček buničiny, čímž zamezíte případnému přenosu infekce z jednoho ucha do druhého.

Fusak je něco jako spacák pro miminko. Chrání ho a izoluje od vnějšího prostředí. Miminko se do fusaku dává, když ho chcete vozit v kočárku či autosedačce a chcete jej udržet v teple.

Fusak se vám bude hodit hlavně v zimních měsících. Chrání miminko před mrazem a chladem ve studených dnech. Na trhu jsou však i takové fusaky, které jsou vhodné i po zbytek roku a mohou být voděodolné, větruodolné, omyvatelné, pratelné, umělé nebo z ovčí vlny. Požadavky a výběr je opravdu na vás.

Jak to vypadá?

→ Fotografie fusaků

Rodičům, kteří si budou chtít odnést miminko pěšky, a ne autem, se bude určitě hodit kočárek. Ten si samozřejmě přistavte až při odchodu z porodnice. Uvědomte si ovšem, že zdravotní stav a síly maminky nemusí být po porodu nejlepší. Navíc se může stát, že venku nebude na procházku vhodné počasí. Převoz autem v autosedačce je o něco jistější.

Pokud bydlíte kousek od porodnice a přijde vám, že cestu pěšky hravě zvládnete, tak se převoz miminka v kočárku jeví jako dobrá a praktická volba.

Odsávačka mléka je velmi praktická pomůcka pro maminky. Má za úkol prsa vyprázdnit od přebytečného mléka a díky ní můžete dokonce nastartovat samotnou laktaci.

Má-li maminka odsáté mléko, může si na chvíli někam odskočit. Miminko pak může nakrmit partner nebo návštěva. Výhodou odsátého mléka je, že si můžete udělat zásoby (lze i zamrazit) pro případ, kdy nebudete moci kojit (např. zdravotní důvody).

Na trhu je nepřeberné množství značek a druhů. Prodávají se odsávačky manuální i elektrické. Doporučujeme si různé druhy odsávaček prozkoumat nebo se poradit s laktační poradkyní či porodní asistentkou.

Odsávačky bývají často k dispozici přímo v porodnicích. To si však raději zjistěte dopředu.