Co do porodnice?

Kompletní seznam věcí, které si sbalit s sebou do porodnice. Výbava více než 130+ položek a vychytávek, co si zabalit do tašky do porodnice nejen pro miminko.

Kojicí košile využijete jak před porodem, tak během i po porodu.

Je potřeba zmínit, že většina porodnic vám nabídne své erární košile, které jsou volné, pohodlné a mají rozepínání v oblasti prsou ke kojení. Je dobré je využít před a během porodu, protože se možná budete potit nebo se ušpiníte od krve a košili si budete moct vyměnit za čistou, kterou vám porodnice poskytne, takže nebudete muset špinit vlastní.

Kdy a proč si vzít vlastní košili?

Pořádně se informujte, zda i vaše porodnice erární košile nabízí. Pokud porodnice košile nenabízí nebo jen prostě chcete „být ve svém“, vezměte si s sebou vlastní, abyste byla připravená.

Je jedno, jakou barvu, vzor a střih zvolíte. Vybírejte raději z praktického hlediska. Košile by měla mít zapínání u prsou nebo snímatelná ramínka, aby vám usnadnila kojení. Zvolte raději bavlněné košile volnějšího střihu. Také raději doporučujeme krátký rukáv pro snadnější případné zavedení kanyly. Vezměte si s sebou alespoň 4 kusy.

Pokud porodnice košile nabízí, tak zvažte, zda má cenu si je přibalovat. Důvodem, proč byste si vlastní košile mohla vzít, je ten, že v době návštěv na oddělení šestinedělí budete chtít vypadat dobře před svým partnerem nebo rodinou.

Gumové pantofle nebo žabky, které snadno nazujete, nesmí chybět v žádné tašce do porodnice. Hodit se vám budou v průběhu celého pobytu. Proč gumové? Protože si je můžete vzít i do sprchy. Z hygienického i praktického hlediska je to lepší. Snadno je omyjete.

Pro větší pohodlí si můžete přibalit i klasické pantofle, které můžete využít na oddělení šestinedělí při běžném pohybu.

Některé porodnice poskytují erární pantofle. Raději si však vezměte vlastní.

Porodnické kalhotky se používají těsně před porodem a po porodu. Jsou pohodlnější než klasické kalhotky a mohou být i jednorázové.

Vzít si je můžete už před porodem, kdy vám může odtékat plodová voda. Po porodu zas budete vděční za jejich prodyšnost a volnost. Budete se s nimi moct volně pohybovat.

Doporučujeme pořídit si porodnické kalhotky síťované, které jsou pružnější a lépe se přizpůsobí postavě. Navíc je můžete většinou opakovaně použít. Jednorázovým kalhotkám se raději vyhněte. Jsou vyrobeny z nepříjemného materiálu, který na těle nesedí a může škrtit.

Porodnických kalhotek si vezměte raději více (cca 5 kusů), ať si je můžete v rámci svého pohodlí a hygieny pravidelně měnit. Do těchto kalhotek se pak navíc ještě vkládají jednorázové porodnické vložky.

Jestliže se vám nechtějí utrácet za kalhotky peníze, můžete porodnické kalhotky nahradit i svými klasickými bavlněnými kalhotkami, které jsou vám pohodlné. Volte takové, které jsou volnější, pružné a prodyšné. Vzít si můžete třeba starší kusy, u kterých vám nebude líto, když si je zašpiníte. Ty pak můžete buď vyprat nebo rovnou vyhodit.

Porodnické vložky využijte společně s porodnickými kalhotkami před porodem i po porodu. Díky nim se můžete volně pohybovat, zatímco může odtékat plodová voda nebo krev. Porodnické vložky jsou tlustší a větší než klasické menstruační vložky. Po porodu odchází očistky ve větším množství, a proto je nutné si je pravidelně měnit.

Většina porodnic dnes nabízí porodnické vložky zdarma. Pro větší pohodlí a klid není na škodu mít po ruce i vlastní zásobu. Existuje mnoho druhů a je dobré si vyzkoušet, které vám budou příjemné. Doporučujeme si s sebou přibalit alespoň 40 kusů.

Ručníky se hodí mít jak před porodem či během porodu, kdy žena chodí průběžně do sprchy, tak při pobytu na šestinedělí.

Doporučujeme mít s sebou alespoň 3 ručníky, které se rozhodně neztratí. Jeden na vlasy, jeden na tělo a jeden extra na intimní hygienu. Pokud s vámi bude váš partner trávit v porodnici delší dobu, můžete mu také jeden přibalit.

Doporučujeme volit ručníky tmavších barev pro případ nechtěného zašpinění.

Během pobytu v porodnici nezapomeňte na základní hygienické, toaletní či kosmetické potřeby. Každá žena používá jiné prostředky. Vezměte si s sebou pouze tolik věcí, abyste se cítila dobře a nic vám nechybělo.

Volte raději přírodní kosmetiku s šetrným složením a bez parfemace. Po porodu je dobré, aby miminko cítilo vaši přirozenou vůni.

Sprchový gel využijete především v době po porodu, kdy poprvé vstanete, dojdete do sprchy a budete se chtít „pořádně“ umýt.

Některé rodičky se chodí sprchovat i během porodu a sprchový gel využívají pro odstranění případných nečistot.

Hodit se bude samozřejmě i při následujícím pobytu na oddělení šestinedělí. Doporučujeme zvolit takový, který nemá vtíravou parfemaci a nedráždí pokožku. Miminko totiž potřebuje cítit vaši přirozenou vůni.

Zubní kartáček je základní pomůcka pro péči o zuby, na kterou se často zapomíná. Nezapomeňte si jej přibalit. V nejhorších případech si jej můžete zakoupit v nemocničních lékárnách/prodejnách/kantýnách nebo vám jej může přivézt partner.

Zubní pasta jde ruku v ruce se zubním kartáčkem. Pokud ji používáte, nezapomeňte si ji přibalit.

Toaletní papír v porodnici jistě oceníte. Ve většině porodnic vám ho poskytnou. Nespoléhejte se však na to. Ne všude je to samozřejmostí.

Toaletní papír si raději vezměte svůj. Můžete si tak vybrat takový, který vám vyhovuje. Zvolte raději vícevrstvý a jemnější. Jeho použití po porodu je mnohem příjemnější než obyčejný tvrdý papír.

Vhodnou variantou je i vlhčený toaletní papír nebo ubrousky, které můžete využít i pro své miminko.

V období těhotenství se prsa zvětšují a těžknou. Je dobré si vybrat vhodnou podprsenku, která vám prsa podrží, nebude vás dráždit a tlačit a snadno v ní budete kojit miminko.

Pořizovat kojicí podprsenku je vhodné již v posledních týdnech těhotenství asi měsíc před porodem. Zvolte raději o číslo větší. Ženy je rády nosí již před porodem, protože jsou pohodlné.

Mějte na paměti, že po porodu se vám prsa s největší pravděpodobností ještě zvětší. Vyberte proto vhodnou velikost, aby vám podprsenka seděla a vešly se do ní případně i vložky do podprsenky.

Zvolte takový materiál, který vám bude příjemný. Vhodným materiálem je bavlna. Podprsenka by měla být příjemná na dotek a prodyšná. Nemělo by docházet k nepříjemnému tření a dráždění bradavek. Je lepší zvolit podprsenku bez kostic, které jsou na nošení pohodlnější. Volte širší a pohodlná ramínka, aby vás netlačila a neškrtila.

Myslete na to, že po narození dítěte jej budete kojit. Je dobré, když jde odepnout přední část podprsenky. V jedné ruce budete mít pravděpodobně miminko a druhou rukou byste měla být schopna podprsenku rozepnout.

Jsou ženy, kterým je nošení kojicích podprsenek nepohodlné nebo do nich nepotřebují investovat. Vhodnou alternativou jsou sportovní podprsenky, které si ženy chválí. Mají pohodlný střih a příjemný materiál a jsou bez kostic. Často jsou na ně ženy i zvyklé. Jejich výhodou je i to, že je při kojení pouze nadzvednete.

Do porodnice si zabalte alespoň 2–3 kusy. Podprsenky využijete před porodem, při porodu i na oddělení šestinedělí.

Největším parťákem většiny lidí v dnešní době je mobilní telefon. I v porodnici jej můžete využít ve všech fázích porodu a to nejen vy, ale i váš partner. Proč se telefon může hodit?

  • Je to nenahraditelný prostředek ke komunikaci ať už s rodinou nebo přáteli.
  • Skvěle zaznamená vzpomínky na váš jedinečný den. V dnešní době jsou smartphony vybaveny fotoaparáty a možností nahrávat videa.
  • Můžete si krátit dlouhé chvíle.

Na nabíječku k mobilnímu telefonu se často zapomíná. Ujistěte se, že ji máte sbalenou, abyste mohli telefon plně využívat a být v kontaktu s nejbližšími.

Porod může být velmi dlouhý a vyčerpávající, a proto je důležité, aby rodička doplnila chybějící energii. V rozběhlém porodu se nedoporučuje jíst velké porce a těžce stravitelná jídla. Ovšem kousek vaší oblíbené tyčinky či sladkosti vám může v dané chvíli pomoct nabrat síly.

Je důležité mít s sebou i nějaké svačinky pro tatínka, kterému během porodu jistě také vyhládne.

Doporučujeme mít s sebou připravené oblíbené svačinky i na oddělení šestinedělí. Ne vždy je nemocniční strava úplně ideální a může se stát, že rodičky dostanou hlad. Obzvlášť pokud kojí.

Nezapomeňte, aby strava byla pestrá, výživná a nenadýmala.

Při pobytu tatínka v porodnici je pohodlné oblečení naprostou nezbytností. Mnohdy zde stráví i delší čas a může pomáhat ženě s polohováním, masírováním apod. Proto doporučujeme volit opravdu takové oblečení, které vás nijak neomezuje.

Není od věci mít s sebou i náhradní kusy oblečení. Například tričko se může snadno propotit, a proto je příjemnější mít nějaký kousek na výměnu.

Kontakt na pediatra (dětský lékař) se zapisuje do zdravotní dokumentace novorozence. Vybrat pediatra musíte ještě v době těhotenství.

Výběr pediatra je často opomíjená věc. Je to jeden z nejdůležitějších kroků. Dobře zvažte, jakého pediatra si pro své dítě zvolíte. S výběrem však moc neotálejte. Doporučujeme začít hledat již v polovině těhotenství. Občas nemusí být jednoduché pediatra sehnat kvůli kapacitě. Proto začnete s hledáním o něco dříve a mějte ho vybraného nejpozději 2 měsíce před termínem porodu, abyste se nemusela stresovat.

Při výběru si udělejte vlastní průzkum. Zjišťujte informace od kamarádek, známých a hledejte reference. Zohledněte i dobrou dostupnost. Je vhodné mít pediatra blízko svého bydliště. V prvních měsících života jsou kontroly miminka častější.

Do porodnice si s sebou vezměte sáčky nebo igelitovou tašku na špinavé věci. Je to věc, na kterou se často zapomíná, pokud v tašce nechcete míchat špinavé prádlo s čistým. Zvlášť během porodu a po něm mohou být věci potřísněné různými tělními tekutinami.

Těhotenský průkaz je důležitý doklad, který by s sebou rodička měla nosit od doby, kdy ji ho vypsal ošetřující gynekolog. Jsou v něm zahrnuty informace související s těhotenstvím a zdravotním stavem.

V porodnici se tak snadno dozví o případných zdravotních problémech rodičky, získají údaje o krevní skupině a nahlédnou do záznamů z gynekologických kontrol v průběhu těhotenství.

V těhotenském průkazu lékaři vyčtou základní informace o rodičce, jako je jméno, příjmení, datum narození, rodné číslo, povolání, adresa trvalého bydliště nebo zdravotní pojišťovna. Příjem do porodnice je tak snazší a rychlejší.

Občanský průkaz je nezbytný doklad při příjmu do porodnice. Slouží jako průkaz totožnosti, kde jsou uvedeny základní informace o rodičích dítěte. Předložit jej musí rodička i otec.

V porodnici chtějí znát číslo občanského průkazu, jméno, příjmení, datum a místo narození, adresu trvalého bydliště a státní příslušnost.

Pokud rodička nemá české občanství, prokazuje se cestovním pasem.

Průkaz pojištěnce slouží jako doklad o tom, že je rodička přihlášena u zdravotní pojišťovny, která ji ze zákona hradí zdravotní péči.

K této pojišťovně je automaticky po porodu přihlášeno i dítě. Rodička je však přesto povinna pojišťovně narození dítěte nahlásit a dodat jeho rodný list do 8. dne po porodu.

Anamnéza rodičky je soubor informací, který lékařům pomůže přiblížit zdravotní stav rodičky.

Asi 4 týdny před porodem začne rodička pravidelně navštěvovat porodnici, kde plánuje rodit. V rámci příprav na porod ji poskytnou dotazník, který si rodička doma vyplní.

Anamnéza slouží k urychlení příjmu do porodnice. Porodní asistentky a lékaři budou mít ucelený přehled o vašem zdravotním stavu. V praxi se raději ještě doptávají a ujišťují, zda informace souhlasí a zda se něco změnilo.

Co všechno rodička v anamnéze vyplňuje?

  • Osobní údaje,
  • údaje o zaměstnání,
  • informace o lékařích,
  • zdravotní problémy rodičky a její rodiny,
  • prodělané úrazy nebo operace,
  • přehled užívaných léků,
  • gynekologické záznamy,
  • informace o minulých těhotenstvích,
  • průběh současného těhotenství,
  • apod.

Do porodnice si nezapomeňte přibalit výsledky z 1. a 2. screeningu a dalších vyšetření, která se týkají vás či miminka.

Screeningová vyšetření jsou stěžejní při záchytu případných vývojových a vrozených vad miminka. Je důležité, aby personál v porodnici věděl o případném riziku, které s sebou případná vada nese.

Další dokumenty, které byste si měli do porodnice přinést, jsou lékařské záznamy z vyšetření týkající se onemocnění, které se objevilo již před těhotenstvím (kardioologické, neurologické apod.) nebo onemocnění, které se vyvinulo v souvislosti právě s těhotenstvím. Je důležité, aby ošetřující personál věděl o potenciálních problémech a dokázal péči a průběh porodu přizpůsobit zdravotnímu stavu rodičky a miminka.

Za volné a pohodlné oblečení považujeme to, ve kterém do porodnice přijedete a budete odjíždět. Během pobytu v porodnici budete totiž s největší pravděpodobností využívat košile, ať už vlastní nebo ty, které vám poskytne porodnice.

Oblečení na cestování zvolte podle aktuálního počasí. Na cestu z porodnice si sbalte takové oblečení, které jste běžně nosila v těhotenství. Rozhodně si neberte oblečení, které jste nosila před otěhotněním. Bříško při odchodu z porodnice ještě nebývá dokonale stažené a je zcela normální, že vám ještě nějakou dobu zůstane.

Šampon na vlasy využijete pravděpodobně po porodu, až bude „po všem“. Vlasy budete mít možná spocené a mastné. Pro lepší pocit je dobré si je umýt.

Vlhčené ubrousky jsou nezbytné především pro miminko na oddělení šestinedělí. Využít je můžete i vy pro intimní hygienu, pokud vám nevyhovuje například toaletní papír.

V některých porodnicích vlhčené ubrousky poskytují, ale není to pravidlem. Proto doporučujeme alespoň 2 balení si přibalit.

Značek a druhů je nepřeberné množství. Je dobré volit takové, které jsou šetrné k dětské pokožce a jsou neparfemované. Každé miminko je jiné, a proto budete možná muset vyzkoušet více druhů a značek, abyste zjistili, co vašemu dítěti vyhovuje.

Klasická látková plena je univerzální věc pro každou maminku s miminkem. Slouží jako podložka pod miminko při přebalování, na utírání slin, jako pomůcka při odříhnutí a případné ublinknutí. Zkrátka se hodí opravdu často.

Většina porodnic novorozencům pleny poskytuje, takže není nutné je brát s sebou. Doporučujeme si přečíst požadavky porodnice, ve které se rozhodnete miminko na svět přivést. Zvažte také cestu domů. Pokud cestujete delší trasu autem, mohla by se vlastní látková plena hodit.

Bodyčko je základní kus oblečení, který se snadno obléká a který pomáhá udržet teplotu miminka. Zakrývá pouze horní část těla. Plní funkci trička nebo nátělníku.

Doporučujeme si promyslet, v jakém ročním období přijde miminko na svět a podle toho zvolit krátký nebo dlouhý rukáv. V porodnici většinou bývá teplo právě kvůli miminkům, ale přesto doporučujeme mít i v létě jeden kus s dlouhým rukávem.

Před samotným porodem vám lékař sdělí váhový odhad miminka. Nejčastější velikost bodyčka pro novorozence je číslo 56. Pro menší děti do 3 kg doporučujeme velikost 50.

Valná většina porodnic zapůjčuje na pobyt v porodnici veškeré oblečení. Některé maminky však preferují obléct miminko do vlastního.

Myslete také na cestu domů, kdy se vám určitě nějaké bodyčko bude hodit. V případě, že chcete využít svá bodyčka, doporučujeme zabalit si aspoň 2 kusy na den. Na cestu z porodnice vám bude stačit jedno.

Jak to vypadá?

→ Fotografie bodyček

Dalším kusem oblečení pro miminko jsou dupačky. Jsou podobné overalu, ale na rozdíl od něj nezakrývají celé tělo. Zakrývají vše kromě ruk. Dupačky jsou v podstatě jako „lacláče“ a zapínají se na ramenech. Často jsou prakticky řešené tak, že mají cvočky na rozepínání, tudíž vám usnadní práci při přebalování a miminko nemusíte celé svlékat.

Dupačky se dají dobře vrstvit. V zimě pod ně můžete dát bodyčko a na dupačky zase svetřík či overal.

Většina porodnic má dupačky ve své výbavě na zapůjčení, ale jestliže chcete mít vlastní, tak si vezměte alespoň 1–2 kusy na den. Minimálně jedny si nezapomeňte přibalit na cestu domů.

Jak to vypadá?

→ Fotografi dupaček

Čepice patří po narození do základní výbavy šatníku miminka, a to bez ohledu na roční období, ve kterém se miminko narodilo. Novorozenci mají totiž horší termoregulaci a hlavou odchází velká část tepla.

Tak jako jiné kusy oblečení, tak i čepice porodnice poskytují erární. Miminko dostane čepici hned po porodu, kterou má po celou dobu, co leží mamince na těle. Po případném okoupání či převlečení do oblečení dostane novou.

Čepici si samozřejmě můžete vzít vlastní. V tom případě si zabalte 2–3 kusy. Jednu nezapomeňte na cestu z porodnice. Pro převoz domů je nutná. V zimních měsících zvolte raději čepici teplejší. Nebo použijte klasickou, ale miminko oblečte například do overalu s kapucí.

Jak to vypadá?

→ Fotografie čepic

Bez jednorázových plen se vaše miminko opravdu neobejde. Novorozenec vyžaduje časté přebalování. Za den spotřebuje klidně i 10–15 plen.

Na trhu je nepřeberné množství značek, které nabízejí jednorázové pleny. Je třeba si vyzkoušet, které vašemu miminku sedí a nezpůsobují opruzeniny.

Ve většině porodnic plenky poskytují jen na první přebalení a na zbytek pobytu je nutné mít vlastní zásoby. Stačit by vám měl 1 balík plen (průměrná doba v porodnici jsou 3 dny a denně miminko spotřebuje 10–15 plen).

Jednorázové plenky mají různé velikosti. Pro novorozence je vhodné pořídit velikost číslo 1. Ty jsou určeny pro novorozence mezi 2–5 kilogramy.

Overal je velmi praktickým kusem oblečení. Zakryje miminko od hlavy až k patě a krásně ho zahřeje. Existují overaly z různých materiálů. Vybírejte podle počasí a ročního období. Pořídit můžete tenké bavlněné overaly nebo teplejší fleecové.

Overal můžete obléknout přímo na tělo miminka nebo pod ním může mít ještě bodyčko nebo dupačky. Výhodou overalu je, že miminko vůbec nepotřebujete ponožky. Většina overalů je navíc po celé délce rozepínací, takže usnadňují přebalování miminka.

Overal využijete jak při pobytu v porodnici, tak při cestě z porodnice. Většina porodnic vám při pobytu v porodnicích overal půjčí. Pokud chcete mít vlastní, vezměte si 1–2 kusy na den.

Jak to vypadá?

→ Fotografi overalů

Autosedačka se bude hodit při přepravě miminka z porodnice. Nemusíte ji mít s sebou hned při příjezdu, jak to někteří rodičové občas dělají. Bohatě postačí, když ji tatínek do porodnice přinese, jakmile si maminku s miminkem vyzvedne.

Jak to vypadá?

→ Fotografie autosedaček

Na odjezd z porodnice si nachystejte oblečení pro miminko. To přizpůsobte aktuálnímu počasí, ve kterém se narodí. Pozor, to ovšem neznamená, že v létě stačí obléct miminko do krátkého rukávu a kraťasů. Je nutné, aby bylo oblečené celé. V létě jen nemusíte oblečení vrstvit a můžete použít lehčí materiály.

Novorozenci ještě nemají plně vyvinutou termoregulaci, proto je důležité, aby byli dostatečně oblečení i za teplejšího počasí. Obecně se nejvíce ztrácí teplo z hlavičky a koncových částí těla jako jsou ruce a nohy. Zvláštní pozornost věnujte předčasně narozeným dětem.

Standardně je dobré pro miminko zabalit bodyčko s dlouhým rukávem, dupačky, overal a čepičku (ta je důležitá ve všech ročních obdobích, nejen v zimě). V zimě je vhodné zabalit ho ještě do zavinovačky či do teplejší deky, případně jej dát do fusaku.

Porodní plán shrnuje přání, požadavky a představy rodičů o průběhu celého porodu a doby po něm.

Přání a požadavky maminek jsou různé. Každá chce prožít porod trochu jinak. Někdo volí běžné a ověřené postupy, někdo se raději oddá alternativním metodám.

Svůj porodní plán by měla rodička v průběhu těhotenství konzultovat s lékařem či porodní asistentkou.

Rodička musí na paměti, že okolnosti porodu se mohou měnit z minuty na minutu a porod nemusí probíhat přesně podle jejích představ.

Je dobré mít připravené kopie porodního plánu. Pro sebe, porodní asistentky a lékaře, pro partnera nebo na novorozenecké oddělení.

Teplé ponožky zahřejí nohy. Ač se to nezdá, i u porodu nebo po něm vám může být zima na nohy, a to i v teplých měsících. Doporučujeme si 1–2 páry teplejších ponožek přibalit. Mohou se hodit.

Ústní voda je další pomocník pro ústní hygienu. Doporučujeme menší balení, které lze zakoupit v drogeriích, abyste si nemusela balit velké lahvičky.

Rodičky ji ocení i v průběhu porodu, kdy mohou mít nepříjemnou „pachuť“ v ústech.

Hřeben je základní pomůcka pro péči a úpravu vlasů.

Praktická pomůcky obzvlášť pro ženy, které mají delší vlasy. Při porodu mohou překážet. Vždy se hodí je mít s sebou po ruce, abyste si mohla vlasy kdykoliv sepnout.

Pokud jste zvyklá hýčkat svoji pleť, tak vám nesmí chybět ani krém na obličej, který pleť krásně vyživí a dodá ji potřebnou hydrataci.

Kůže během těhotenství dostává zabrat a je dobré ji vyživovat krémem nebo olejem na tělo, a to i po porodu. Je lepší volit přípravky, které jsou k pokožce šetrné a bez parfemace, aby nedráždily miminko.

Papírové kapesníky se mohou hodit za každé situace před porodem, během něj i po něm. Neměl by chybět v žádné porodní tašce. Mohou se hodit od obyčejného kýchnutí až po utírání slz. Bezpochyby jej využijí i tatínci, kteří se často při emotivním zážitku narození dítěte neubrání dojetí.

Je na každé ženě, zda si své intimní partie holí či ne. Během porodu však může být „vyholení“ příjemnější a praktičtější. Dojde-li k porodnímu poranění, tak se holá kůže lépe sešívá. Stejně tak to platí v případě císařského řezu, kdy musí být celé operované pole zcela bez chloupků.

Je lepší mít vlastní holicí nástroje, a to z toho důvodu, když je vám nepříjemné, aby vás na místě holil někdo z personálu porodnice. Pokud to zvládnete, můžete se sama před porodem nebo císařským řezem oholit.

Porodnice vám v případě nouze pravděpodobně holicí nástroje poskytnou. Opět je lepší se na to nespoléhat. Raději si vezměte vlastní a takové, na které jste zvyklá.

Jestliže dlouhodobě užíváte nějaké léky či vitamíny, tak je rozhodně nezapomeňtě přibalit do své tašky. Při příjmu do porodnice bývá zvykem, že se vás porodní asistentka nebo lékař zeptají, jestli nějaké léky či vitamíny berete. Prodiskutují s vámi, zda je v pořádku léky nebo vitamíny užívat i v průběhu vašeho porodu a zda ho nějakým způsobem neovlivní.

Ideálem každé ženy je rychlý porod. Ne vždy tomu tak je. A proto je dobré mít připravenou nějakou „zábavu“ na vyplnění dlouhých chvil.

Možná se budete chtít zabavit četbou knihy nebo časopisu. Možná rádi luštíte křížovky. Možná budete chtít zapisovat své pocity do deníku. Všechny tyto činnosti mohou na rodičku působit relaxačně a mohou na chvíli zaměstnat hlavu jinak než myšlením na samotný porod. I pro tatínky bývá porod velice dlouhý.

Na oddělení šestinedělí se budete s největší pravděpodobností věnovat miminku a nabírat po porodu síly. Může se ovšem stát, že získáte i volné chvíle jen pro sebe.

Sluchátka a s tím spojený poslech hudby vám může zpříjemnit průběh vašeho porodu. Spousta žen si vytváří k porodu speciální seznamy skladeb, které obsahují různé druhy relaxační hudby.

Muzikoterapie je jedním z nástrojů, jak se pokusit alternativně tišit bolest. Pomůže vám se do sebe ponořit a soustředit se na dech, vnímání vašeho těla a miminka. Vytvoří lepší atmosféru a sníží míru případného stresu.

Na porodním sále se často můžete setkat i s rádiem a možností si na něm přehrát vlastní CD. Další možností je přenosný bluetooth repráček, ze kterého lze hudbu poslouchat.

Sluchátka a celkově hudbu může ocenit i partner, který si bude chtít při dlouhém čekání krátit chvíli.

Deodorant je běžný kosmetický produkt ve výbavě snad každé ženy. Pokud jej používáte a chcete se cítit lépe, neměly byste jej zapomenout.

Jako s veškerou pečující kosmetikou je dobré dbát na to, aby deodorant nebyl příliš parfemovaný a nedráždil svou vůní miminko. Je vhodné přemýšlet i nad jeho složením a vybrat takový, který nedráždí pokožku a je šetrný.

Během porodu vám mohou vlivem dýchání při kontrakcích a možné dehydrataci vysychat rty. A proto je dobré mít při ruce balzám na rty, který určitě využijete při celém pobytu v porodnici.

Existuje celá řada olejů a krémů, které lze během porodu využít na masáž celého těla, a to především bříška, zad a noh. Masáž, kterou může ženě udělat partner nebo porodní asistentka, dokáže rodičku uvolnit a uklidnit.

Namíchat si můžete i vlastní masírovací směs přidáním nějakého druhu aromatického oleje k základnímu oleji.

Na začátek je dobré zmínit, že názory na pití (i jídlo) během porodu se liší. Důvodem je případná anestezie v souvislosti s problémy při porodu (např. císařský řez).

Většina porodnic dnes již upouští od striktního zákazu pití a jídla během porodu. Jistě není vhodné do sebe nalévat litry tekutin, ale pár loků na osvěžení vám určitě prospěje. Předejdete tím dehydrataci. Doporučujeme se řídit vlastním pocitem a jestliže budete mít žízeň, tak se jednoduše napijte.

Porodnice obvykle nabízejí jejich čaj nebo si sami můžete napustit kohoutkovou vodu. Jste-li ovšem zvyklá na „vlastní“ pití, doporučujeme si ho s sebou přibalit. Vhodné jsou nápoje s praktickou láhví, které mají pítko a nemusíte složitě šroubovat uzávěr.

Nápoje do porodnice se hodí nejen pro maminku, ale i pro tatínka, který by také neměl zapomínat na pitný režim.

Poslech hudby je jednou z oblíbených relaxačních technik, které pomáhají zpříjemnit průběh porodu. Může zmírnit bolest, navodit psychickou pohodu a domáčtější atmosféru. Pomůže vám se do sebe ponořit a soustředit se na dech, vnímání vašeho těla a miminka.

Do poslechu relaxační hudby můžete zapojit nejen sebe, ale i partnera. Mnoho žen si vytváří vlastní seznamy skladeb, které jsou jim blízké a příjemné na poslech.

Možností, jak muziku poslouchat je nespočet. Někdo si nachystá seznam skladeb na CD, které si přehraje v rádio přehrávači a někdo si vystačí s hudbou uloženou v telefonu či notebooku. K tomu se mohou hodit i přenosné repráčky. Sami zvažte, která varianta by vám seděla nejvíce.

Pokud jste zvyklá místo dioptrických brýlí nosit kontaktní čočky, nezapomeňte si je spolu s roztokem přibalit. V porodnici je můžete používat tak, jak jste zvyklá. Vyndat si je budete muset pouze v případě narkózy např. kvůli císařskému řezu.

Pokud nosíte dioptrické brýle, nezapomeňte si je přibalit i včetně pouzdra. Pro někoho mohou být u porodu dost nepraktické. Při tlačení si je můžete odložit, ale po porodu je dobré si je nasadit zpět, abyste krásně viděla na vaše miminko.

Dioptrické brýle si přibalte i v případě, že nosíte kontaktní čočky. Po porodu na oddělení šestinedělí budete v noci vstávat v pravidelných intervalech nejen ke kojení miminka. Nasadit si dioptrické brýle místo čoček je mnohem rychlejší a praktičtější.

Termofor nebo nahřívací polštářek je užitečný pomocník, který pomůže ulevit od bolestí, které můžete pociťovat například v podbřišku či ve spodní části zad. Porodní asistentka vám jej v průběhu porodu kdykoliv nahřeje.

Na trhu je široká škála druhů. V nabídce jsou polštářky plněné třešňovými peckami, semínky, slupkami či rašelinou, které můžete nahřát i v mikrovlnce. Oblíbený je klasický termofor, do kterého se nalévá horká voda.

Polštářek si můžete vzít vlastní, mnoho porodnic však polštářky zapůjčuje.

Obecně nedoporučujeme si do porodnice brát velké obnosy peněz. Je to zbytečné a nikdo vám nezaručí jejich případnou ztrátu či odcizení. Případné poplatky porodnici (např. za nadstandardní pokoj apod.) vám může při odchodu z porodnice přinést partner.

Je dobré však mít s sebou přichystané drobné mince. V porodnici či v areálu nemocnice bývají automaty na jídlo a pití, které možná budete chtít využít nejen vy, ale i váš partner při čekání.

Existuje celá řada aromatických olejů, které obsahují různé byliny. Každý se může hodit na jinou porodní fázi. Vhodně zvolený olej, který vám vyhovuje a voní, dokáže podpořit porod, posílit kontrakce, uklidnit vás a navodit celkově lepší atmosféru.

Oleje je vhodné použít do aroma lampy. Většina porodnic je má dokonce k dispozici. K nim nabízí i základní výběr olejů. Zjistěte si, zda i vaše porodnice tento benefit poskytuje.

Oleje můžete využít i do směsi s masážním olejem, kterým vás může porodní asistentka nebo partner namasírovat a porod tak zpříjemnit.

Pokud se o téma aromatických olejů zajímáte, doporučujeme si raději donést vlastní, které vám budou vyhovovat.

Ovoce, jako zdravá svačinka, může přijít vhod před porodem i na oddělení šestinedělí. Může doplnit potřebnou energii a potřebné vitamíny. Vhodné jsou například jablka, banány nebo hrušky. Skvělé je i sušené ovoce. Například sušené švestky nebo meruňky mohou pomoct při vyprazdňování.

Hroznový cukr může být během dlouhého a vyčerpávajícího porodu velkým pomocníkem. Energii, kterou z něj získáte, vaše tělo využije téměř okamžitě a pomůže vám nabrat síly.

Většina porodnic vám poskytne neslazený čaj po celou dobu pobytu. Jestliže jste zvyklá připravovat si vlastní čaj nebo bylinky, přichystejte si s sebou nápoj do termosky. Maminky často popíjejí například čaj z maliníku, který pomáhá připravit porodní cesty. Pijí ho již od 36. týdne těhotenství a užívají jej až do porodu. Podobné účinky má i jahodník nebo kontryhel.

I tatínkům může během porodu při čekání na miminko vyhládnout. Je dobré, aby i on měl pro sebe nějaké občerstvení, protože porod může trvat delší dobu. Porodnice bývají vybaveny automaty s různými pochutinami či kantýnami. Nic však nenahradí vlastní oblíbenou a poctivou svačinu.

Termální voda se používá především pro osvěžení obličeje. Pomáhá ulevit od horka a nepříjemných pocitů na pleti. Použít ji můžete kdykoliv během porodu k ochlazení obličeje nebo klidně celého těla. Termální voda je sice nejšetrnější volba, ale vystačit si můžete klidně jen s mokrou žínku.

Dobrou alternativou k osvěžení jsou taktéž květinové vody. Na trhu jsou k dostání buď různé květinové směsi nebo osvěžující vody s jedním druhem byliny či květiny (např. levandule, heřmánek, apod.). K porodu se nejvíce hodí růžová voda. Sami si však udělejte vlastní průzkum a zvolte si takovou květinovou vodu, která vám bude nejvíce blízká a příjemná.

Piškoty mohou přijít vhod jako lehká svačinka před porodem nebo na oddělení šestinedělí. Nedráždí tolik žaludek a jsou lehce stravitelné.

Nejen maminka, ale i partner by s sebou na porodní sál měl mít vlastní přezůvky. Jednak pro vlastní pohodlí, ale samozřejmě z hygienických důvodů. V některých porodnicích tatínkům poskytnou návleky či erární přezůvky. Není ovšem od věci mít pro jistotu vlastní.

Vhodné jsou přezůvky gumové určené do vody. Tatínek může maminku doprovázet třeba do sprchy.

V dnešní době téměř každý disponuje chytrým mobilním telefonem, ve kterém je většinou fotoaparát velmi dobré kvality. Jestliže vám ovšem nestačí kvalita fotek z mobilního telefonu, můžete si s sebou vzít fotoaparát či kameru pro ještě kvalitnější zachycení vašeho životního okamžiku.

Určitě si také k těmto přístrojům nezapomeňte veškeré potřebné příslušenství, jako jsou například náhradní baterie, nabíječky apod.

Jestliže si žena připraví porodní plán či přání, není od věci s ním seznámit i tatínka a poskytnout mu ho. To se může hodit v případě, kdy je žena v bolestech a není schopna dostatečně reagovat apod.

Doporučujeme tento porodní plán probrat bod po bodu s partnerem a vysvětlit mu vaše přání a ideální postup porodu. V nečekaných situacích vás může zastoupit a pohotově komunikovat s porodními asistentkami či lékařem.

Tatínkové mohou často v porodnici strávit delší dobu. Pokud se chtějí cítit komfortně, je dobré když si přibalí základní hygienické potřeby s ručníkem.

Hygienické potřeby se jim mohou také hodit, budou-li s partnerkou více dnů na nadstandardním/rodinném pokoji.

Náhradní spodní prádlo se může tatínkům hodit, jestliže se v porodnice zdrží delší dobu nebo se ženou stráví pobyt na nadstandardním/rodinném pokoji.

Mít nasazené chytré hodinky se vyplatilo ne jedné rodičce. Během porodu vůbec nezavazí a většinou jsou voděodolné. Můžete na nich sledovat uběhlý čas nebo měřit, po jaké době přicházejí kontrakce.

Pokud máte hodinky propojené s mobilním telefonem, máte přehled o tom, kdo vám volal nebo psal zprávu. Nemusíte tak mít telefon neustále poblíž a složitě se pro něj natahovat během porodní fáze.

Po porodu na oddělení šestinedělí jsou chytré hodinky pohodlné v tom, že si můžete nastavit** časovač nebo budík na intervaly kojení**.

Žínka může být užitečná v průběhu porodu, jestliže se rodička potí a nebo si** potřebuje ochladit** čelo nebo jiné části těla.

Některé maminky během těhotenství trápí v rámci příznaků ucpaný nos. Ucpání nosu je způsobeno zvýšeným objemem krve, což je v těhotenství běžné. Po porodu tento nepříjemný děj přirozeně pomine.

Někoho trápí ucpaný nos pouze na začátku těhotenství, ale u někoho může problém přetrvat až do porodu. Jestliže se vás tento problém týká, doporučujeme si s sebou přibalit sprej do nosu s mořskou solí nebo Vincentku ve spreji, který vám nos při porodu uvolní.

Klasické spreje do nosu obsahují složky, které zpravidla nejsou vhodné pro těhotné ženy. Případnou jinou alternativu konzultujte s lékařem či lékárníkem.

Malý pomocník v kosmetické taštičce, který poslouží při rychlé makeupové rutině.

Župan je praktický a pohodlný kus oblečení, který může přijít vhod nejen před porodem, kdy vám může být na pokoji chladněji, tak po porodu na oddělení šestinedělí. Během porodu ho pravděpodobně potřebovat nebudete.

Je dobré zvážit, v jakou roční dobu budete rodit. V zimě se župan hodí i silnější a huňatější. V létě se bez něj pro změnu zcela obejdete, případně zvolte takový, který je z tenčího materiálu.

Župan můžete využít, například když si chcete dojít do kantýny či se procházíte po chodbě a nechcete mezi ostatními chodit pouze v košili. To, jestli župan budete mít, záleží zcela na vás.

Vatové tyčinky do uší si nezapomeňte, pokud jste zvyklá si jimi čistit pravidelně uši. Je dobré jich mít více, protože obvyklý pobyt v porodnici bývá 3 dny.

Manikúrní sada nůžek, pilníku a dalších pomůcek je bezesporu součástí kosmetické výbavy každé ženy. Do porodnice doporučujeme přibalit cestovní sadu manikúry. Nikdy nevíte, kdy se vám bude hodit na zastřihnutí kůžiček či nehtů.

Strie jsou velké téma, které řeší až 90 % těhotných žen. Jedná se o červené či fialové jizvy, které vznikají vlivem rostoucí a napínající se kůže. Vyskytují se především na bříšku, prsou, stehnech a hýždích. Velkou roli hraje genetika, ale správnou péči jim můžete pomoct zabránit.

Existuje obrovské množství tělových krémů, másel a olejíčků, které pomáhají pokožku vyživovat a regenerovat. Doporučujeme si takový přípravek přibalit s sebou do porodnice a používat ho nadále i po porodu, kdy se pokožka pomalu vrací do původního stavu.

Dalšími faktory, které mohou napomoci při prevenci proti striím je dostatečný pitný režim, vyvážená strava a s tím spojený přiměřený váhový přírůstek. Důležitý je i pravidelný pohyb.

Je dobré mít na sebe lehký přehoz, když vám bude v porodnici zrovna chladněji, budete někam přecházet či se jen procházet po chodbě. Přibalte si nějaký svetr či mikinu, kterou jednoduše přes košili přehodíte. Vhodnou alternativou je župan, který plní stejnou funkci.

Maska na spaní se používá pro lepší spánek. Může přijít vhod, ale obejdete se i bez ní. Některé ženy jsou na spaní s maskami zvyklé a berou si je automaticky. Pokud masku nepoužíváte, zvažte, jestli by se vám v porodnici nehodila. Může se stát, že budete na pokoji s více maminkami a v noci vás některá z nich může rušit lampičkou. Nebo si naopak budete chtít zdřímnout přes den a zaručíte si tak, že vás nebude obtěžovat denní světlo.

Šminky a líčidla jsou pro každou ženu velmi individuální věc. Rozhodně se bez nich obejdete. Některé maminky ovšem bez nalíčení doslova nevyjdou z domu a chtějí se i během porodního procesu cítit dobře a upraveně.

S líčením je dobré to nepřehánět. Do porodnice nemusíte mít nachystaný celý kosmetický kufr. Ovšem pudr, řasenka nebo lesk na rty vám může pomoct se cítit sebevědomě a hezky například při návštěvách rodiny a přátel.

Špunty do uší jsou zdánlivě nenápadnou věcí, která vám může pomoct k soustředění a nerušenému spánku. Nezaberou moc místa a opravdu mohou přijít vhod.

Může stát, že se během vašeho porodu budou z ostatních pokojů rozléhat nářky jiných rodiček. Takový ruch pro vás nemusí být příjemný a dobrému psychickému rozpoložení určitě nepomůže. Se špunty do uší tolik nebudete vnímat okolí.

Po porodu není vždy volný samostatný pokoj a může se stát, že jej budete sdílet s více maminkami. Například některé z nich mohou chrápat nebo jejich miminka mohou plakat.

Oddací list si přinesou páry, které uzavřely manželství. Podle něj se určí příjmení dítěte. Získané údaje z oddacího listu společně s údaji o narozeném dítěti porodnice poskytne patřičnému matričnímu úřadu.

Je lepší přinést si originál oddacího listu. V některých porodnicích stačí úředně ověřená kopie.

Pokud jste vdaná, svůj rodný list nepotřebujete.

V jakých případech si ho musíte donést?

  1. Pokud nejste vdaná a chcete uvést otce svého dítěte. Kromě svého rodného listu si musíte přinést i zápis o určení otcovství a rodný list otce.
  2. Pokud nejste vdaná a nechcete uvést otce dítěte.
  3. Pokud jste rozvedená. V tomto případě si musíte navíc přinést i rozvodový list.
  4. Pokud** jste ovdovělá**. V tomto případě si musíte navíc přinést úmrtní list manžela.

Úmrtní list předloží rodička při příjmu do porodnice v případě, že její manžel zemřel.

Rozvodový list předloží rodička, pokud je rozvedená.

V případě, že rodička porodí dříve než uplyne 300 dní od rozvodu manželství, je za otce považován bývalý manžel, který se zapíše i do rodného listu dítěte. Má-li rodička nového partnera, po kterém chce dítě pojmenovat, musí uzavřít nový sňatek. Alternativou je soudní cesta po narození dítěte (popření otcovství).

Zápis (prohlášení) o určení otcovství je dokument, který potřebují přinést do porodnice páry, které neuzavřely manželství. Oba rodiče v něm prohlašují, kdo je otcem nenarozeného dítěte.

Součástí zápisu o určení otcovství je i prohlášení o příjmení dítěte, na kterém se oba rodiče musí shodnout. Neshodnou-li se, musí se spor po narození dítěte předat soudu.

Pozor, pokud rodiče zápis o otcovství do porodnice nepřinesou, otec se neuvede a dítě automaticky získá příjmení po matce. Tatínkové jsou pak zbytečně naštvaní, že jejich dítě nenese jejich příjmení. Nebojte se, zápis o určení otcovství a příjmení lze vyřídit i po narození dítě. Jsou to však zbytečné komplikace navíc. Lepší je obstarat si je s předstihem.

Jak dokument získat?

Oba rodiče se musí před narozením dítěte osobně dostavit na libovolný matriční úřad, kde sepíšou prohlášení o určení otcovství a příjmení dítěte a podepíšou jej.

V případě, že dokument řeší až po narození dítěte, je lepší zajít na matriční úřad v místě jeho narození.

Jsou-li rodiče nezletilí, musí prohlášení provést před soudem.

Co budou rodiče na matričním úřadě potřebovat?

  • Občanské průkazy,
  • rodné listy,
  • matka těhotenský průkaz,
  • rozvedená matka rozvodový list,
  • ovdovělá matka úmrtní list manžela,
  • v případě vyřizování až po narození dítěte i rodný list dítěte.

Určitě se podívejte i na webové stránky matričního úřadu, na který plánujete zajít.

Prohlášení o volbě jména dítěte je stručný formulář, který rodička dostane většinou při prvních návštěvách porodnice. Slouží k tomu, aby v porodnici a na matričním úřadu věděli, jak se bude dítě jmenovat.

Pokud si rodiče nejsou jménem dítěte jistí, nevadí. Na určení jména mají jeden měsíc od jeho narození. Pokud se po porodu rodiče rozhodnou jméno změnit, neměl by to být žádný problém.

Rodička, kterou čeká plánovaný císařský řez z nejrůznějších důvodů (např. nepříznivá poloha miminka, nepoměr mezi pánví a hlavičkou miminka, nízká hmotnost miminka, předchozí císařský řez apod.), si s sebou musí do porodnice přinést výsledky předoperačních vyšetření.

Lékař vás předem poučí, jaká vyšetření jsou potřebná a důležitá podstoupit. Dokumenty z těchto vyšetření pak rodička předloží při příjmu v porodnici. Díky těmto dokumentům pak může personál rozhodnout o dalším postupu a péči.

Provádět veškerou zdravotní péči je možná pouze se svobodným a informovaným souhlasem, pokud to váš zdravotní stav dovoluje (např. nejste v bezvědomí).

V oboru porodnictví podepisujete souhlasy týkající se porodu (hospitalizace, samovolný porod, vaginální porod po císařském řezu, podání epidurální analgezie apod.).

Informované souhlasy často obdržíte již před porodem při kontrole v porodnici. Máte tak prostor a klid si veškeré souhlasy prostudovat doma. Jestliže vám nějaké téma není jasné, je dobré ho prokonzultovat s lékařem. Předem vyplněné informované souhlasy mohou zrychlit proces přijetí do porodnice. Při příjmu do porodnice jen k souhlasům doplníte datum a vše stvrdíte svým podpisem.

Jestliže souhlasy neobdržíte nebo si je nevyžádáte před porodem, tak vám budou poskytnuty až při příjmu do porodnice, kde si je pročtete a podepíšete.

Pokud k šampónu na vlasy používáte i kondicionér, nezapomeňte si přibalit i ten, pokud to péče o vaše vlasy vyžaduje.

Některé maminky oceňují přípravek určený pro nejcitlivější intimní partie. Po porodu může mít žena různý stupeň porodního poranění a některé intimní přípravky obsahují hojivé složky (například dubovou kůru), které pomohou zklidnit poranění a přispějí k hojení.

Bez tohoto přípravku se ovšem obejdete. Někteří odborníci radí intimní místa pouze sprchovat vlažnou vodou, a to vždy po každé návštěvě toalety a podle pocitu. Také doporučují intimní místa nechat dostatečně větrat.

Při běžných porodních poraněních můžete využít pro lepší hojení intimních partií celou škálu přípravků (mastiček, gelů nebo oplachů). Hojně jsou využívány přípravky s dubovou kůrou, měsíčkem lékařským, levandulí či heřmánkem.

Některé ženy upřednostňují umyté vlasy volně uschnout. Jestliže k nim nepatříte, doporučujeme si do tašky přibalit i cestovní fén.

Ke kojicím podprsenkám je vhodné si přibalit i vložky, které slouží ke vstřebání mateřského mléka, které může samovolně odtékat v době, kdy se z prs zrovna nekojí. Vložky se vkládají do podprsenky. Zaručí tak ochranu před znečištěním běžného oblečení.

Zaměřte se na materiál vložek. Vložka by měla být z prodyšného, ale zároveň savého materiálu. Prodávají se jednorázové nebo látkové, které můžete snadno vyprat.

Zpočátku je výměna vložek častější. Měly by se měnit ihned po znečištění, protože dlouhá doba mezi jejich výměnou je rájem pro kvasinky, které mohou zapříčinit infekci. Celková spotřeba prsních vložek v porodnici je velice individuální. Odvíjí se od intenzity kojení. Je také dobré zmínit, že laktace se spouští průměrně do 48 hod po porodu a v porodnice strávíte v průměru 3 dny. Není tedy třeba to s počtem vložek nějak přehánět. Jedno balení vložek by mělo bohatě stačit.

Krém na bradavky je spolehlivým pomocníkem, jestliže máte bradavky bolavé a popraskané. Tyto krémy pomáhají prasklinky hojit, zklidňovat a chránit.

Na trhu je obrovská škála výrobků a značek v různé cenové relaci. Je jen na vás, pro jakou variantu se rozhodnete.

Také se může stát, že krém na bradavky nebudete vůbec potřebovat. Některé maminky mají průběh kojení tak hladký, že žádné problémy s bradavkami nepociťují. Některé maminky se pro změnu rozhodnou, že nebudou kojit vůbec, takže krém také nejspíš nevyužijí.

Jestliže nechcete za krém zbytečně předem utrácet, tak ho můžete dokoupit až později. Přinést vám je může do porodnice i váš partner, až se rozhodnete, že ho využijete.

Čaj určený pro kojící maminky je vhodným doplňkem ke kojení. Obsahuje složky, které podporují tvorbu mléka a zabraňují nadýmání. Na trhu je nepřeberné množství značek a druhů ze kterých lze vybrat. Zvolit můžete variantu sypaného čaje nebo v sáčcích.

Na oddělení šestinedělí vám jistě rádi poskytnou horkou vodu na zalití čaje. V některých porodnicích dokonce samotné čaje na kojení nabízí.

Čaje pro kojící ženy obsahují většinou různé bylinky, jako jsou například kmín, fenykl, meduňka, anýz apod. Dalšími oblíbenými bylinami jsou pískavice řecké seno a benedikt lékařský.

I přes veškerou snahu porodní asistentky nebo lékaře se stává, že jsou maminky při porodu poraněny. Poranění může být různého stupně. Pro některé maminky je po porodu těžké a nepříjemné sedět. Proto je dobré mít nachystaný k sezení nafukovací kruh, který má uprostřed volný prostor a nezatěžuje při sezení poraněnou oblast. V některých porodnicích nafukovací kruh maminkám zapůjčují. Možná jej budete potřebovat a možná porodíte zcela bez poranění. Chcete-li být připravená, zabalte si nafukovací kruh vlastní. Případně nechte partnera donést ho až po porodu.

Hemoroidy mohou potrápit v těhotenství a po porodu mnoho žen. Jsou to oteklé a zanícené žíly v konečníku, které mohou vzniknout například jako důsledek namáhání během stolice či zvýšeného tlaku na rektální žíly. Projevují se pálením, svěděním, krvácením, otokem či zánětem.

Na trhu je velké množství přípravků, kterou pomáhají od problémů ulevit. Doporučujeme vám probrat s lékařem či lékárníkem, které by pro vás byly vhodné.

Velmi důležitá je také prevence. Do stravy je vhodné zařadit vlákninu, která je především v ovoci, zelenině, celozrnných výrobcích, lněném semínku apod. Nezapomeňte také na pitný režim. Pomoct mohou i zakysané mléčné výrobky jako je třeba kefír. Důležitý je také pravidelný pohyb. Dbejte na dostatečnou hygienu. Po močení a stolici jděte vždy do sprchy. Samotný toaletní papír nestačí.

Chrániče na bradavky pomáhají přinášet úlevu bolestivým a podrážděným bradavkám. Poskytují bradavkám prostor potřebný k hojení, jelikož jimi proudí stále vzduch a chrání před nepříjemným třením o oblečení v době mezi kojením.

Prsní kloboučky se používají jako pomůcka při kojení, když má novorozence problém s přisátím. Jsou to v podstatě takové náhradní prsní bradavky, které napodobují svým tvarem a materiálem bradavku, ze které dítě saje.

Prsní kloboučky používají ženy, které mají ploché nebo vpáčené bradavky a špatně se jím kojí. Někteří odborníci je spíše odsuzují, ale pravdou je, že pro některé maminky jsou velkou záchranou, jestliže mají s kojením potíže.

Doporučujeme užívání této pomůcky prodiskutovat s laktační poradkyní či porodní asistentkou.

Jako obklad pro bolestivá a nateklá prsa můžete využít chladivé/zahřívací polštářky. Přinášejí okamžitou úlevu a pomáhají snižovat otoky a zarudnutí.

Koupit můžete polštářky vyrobené přímo pro prsa nebo takové, které mají všestranné využití a můžete je využít i pro chlazení poraněné hráze.

Některé polštářky můžete nejen chladit (v lednici), ale i nahřívat (v mikrovlnce). Studený obklad ulevuje bolavým prsům po kojení a zmírňuje bolest. Teplý obklad zklidňuje napětí v prsou a používá se před kojením pro zahájení toku mléka.

V některých porodnicích vám tyto polštářky rádi poskytnou, ale pro jistotu je dobré mít přibalené vlastní.

Tvarovače neboli formovače bradavek slouží jako pomůcka pro maminky, které mají vpáčené a ploché bradavky. Pomáhají jim je vhodně vytvarovat, čímž se usnadní kojení. O tom, jestli byste je měla používat, by vás měl informovat lékař, porodní asistentka či laktační poradkyně. V některých případech se doporučuje nosit formovače bradavek již během těhotenství.

Hydrogelové polštářky jsou ideálním pomocníkem na popraskané bradavky. Hojí je, chrání a udržují je optimálně hydratované. Navíc mají chladivý efekt, který ulevuje od bolesti.

Jsou ženy, které kojí bez jediného problému nebo se rozhodnou nekojit vůbec a tudíž tuto pomůcku vůbec nevyužijí. Není ovšem od věci mít je pro jistotu s sebou přibalené, případně vám je může do porodnice přinést partner.

Kojicí polštář zaručuje pohodlí při kojení nejen mamince, ale i miminku. Při kojení ulevuje páteři maminky a zároveň pomáhá udržet pozici, která je pohodlná.

Existuje celá řada druhů polštářů v různých cenových relacích. Velmi praktické jsou polštáře s vyměnitelným povlakem. Narazit můžete na multifunkční polštáře, které maminky využívají již v těhotenství, a to především jako oporu pro bříško během spánku.

Kojicí polštář využijete na oddělení šestinedělí. Některé porodnice vám kojicí polštáře nabídnou. Zjistěte si předem, jestli je vaše porodnice nabízí. Pokud ne, zvažte, zda byste ho v porodnici využila. Mnoho žen si je chválí ať už během těhotenství, tak i při kojení.

Jak to vypadá?

→ Fotografie kojicích polštářů

Realita je taková, že po porodu z rodičky odchází velké množství očistků. Děloha se stahuje a čistí. Intenzivní jsou obzvlášť první dny po porodu. Po každé sprše proto doporučujeme nejprve utřít „to nejhorší“, abyste si zbytečně nezašpinily klasický ručník.

Mít s sebou plastovou láhev se „sportovním“ uzávěrem je velmi praktická věc, na kterou řada maminek nedá dopustit. Při porodu může dojít k poranění intimních míst. Následné vylučování pak může být velmi nepříjemné. Můžete pociťovat například pálení po močení atd.

Po porodu se doporučuje chodit po každé návštěvě toalety do sprchy, což může být někdy otravné a zdlouhavé. Díky plastové láhvi si můžete opláchnout intimní místa již na toaletě. Při močení je dobré proud vody z láhve mířit přímo k močové trubici, čímž se zmírní pálení a nepříjemné pocity.

Svetřík pro miminko využijete hlavně v zimních měsících. Slouží jako vrstva na bodyčko či dupačky, aby miminko udrželo pěkně v teple.

Pokud si na pobyt do porodnice nechcete brát vlastní, zjistěte si, zda vám je vaše porodnice zapůjčí. Určitě si v případě chladného počasí vezměte svetřík na cestu domů.

Jak to vypadá?

→ Fotografie svetrů

Ponožky chrání a zahřívají chodidla miminka. Na trhu je široká škála druhů a materiálů ponožek. Do zimního počasí doporučujeme silnější materiály. Na léto se vyplatí tenčí bavlna.

Spousta ponožek miminkům nezůstane na nohách příliš dlouho, jelikož se jim sesunou nebo si je odkopají. Proto zvolte kvalitní ponožky, které drží. Ale pozor, neměly by zase moc škrtit nohy.

Mnoho maminek místo ponožek raději používá dupačky či overaly, které zakrývají celé tělo včetně chodidel. Ušetří si tak námahu s neposednými ponožkami.

Porodnice vám v rámci poskytování oblečení pro miminka jistě nabídne i ponožky. Doporučujeme pro jistotu přibalit si vlastní, a to minimálně na cestu domů z porodnice. Postačit by vám měly 2–3 páry ponožek.

Jak to vypadá?

→ Fotografie ponožek

Mezi klasickou výbavu pro miminka neodmyslitelně patří i rukavice. Nejenže chrání miminko především v chladnějším počasí, ale také slouží jako ochrana před poškrábáním. Jestliže se miminko narodí později a má už delší nehty, může při spánku házet rukama. A tak se snadno poškrábe. Rukavice mu tomu zabrání.

Pořídit můžete rukavice bavlněné nebo ze silnějšího materiálu, pokud plánujete cestu z porodnice v chladnějším počasí. Doporučujeme si přibalit 1–2 páry rukavic.

Jak to vypadá?

→ Fotografie rukavic

Ručník nebo osuška se hodí jako pomůcka pro miminko při koupání. Dbejte na vhodný materiál, který nedráždí dětskou pokožku. Při sušení je důležité miminko nedrhnout, spíše jen jemně otírat. Nejvíce osvědčený materiál je bavlna nebo bambus.

Existují různé druhy a velikosti osušek, dokonce i s kapucí, která snadněji osuší hlavu a vlasy dítěte. Často se také místo klasických ručníků a osušek používají běžné tenké bavlněné pleny, kterými také miminko snadno osušíte.

Zjistěte si, zda i vaše porodnice nabízí na zapůjčení ručníky či osušky. Doporučujeme si s sebou přibalit 1–2 kusy, případně si místo nich vezměte o 1–2 tenkých látkových plen navíc.

Jako „něco navíc“ bychom rádi uvedli **bondingovou deku/ručník. **Jedná se o pomůcku, která se využívá ihned po porodu, kdy se miminko přiloží na hruď maminky a probíhá tzv. bonding. Má červenou barvu, která miminku připomíná prostředí v děloze a cítí se díky tomu bezpečněji. Příchod na svět je pro něj menším šokem a snadněji se přizpůsobí okolnímu prostředí. Je také prokázáno, že miminko méně pláče a je klidnější.

Tuto pomůcku bychom doporučili zvážit maminkám, které si bonding se svým miminkem přejí a jejich porodnice červené deky nebo ručníky neposkytuje. Ve spoustě porodnic je však tato pomůcka již standardem.

Žínka na koupání miminka není zcela nutná. Můžete miminko omývat pouze rukou. Jsou ale maminky, které si koupání miminka bez žínky neumí představit.

V případě, že se rozhodnete žínku používat, tak dbejte na šetrný materiál, který nebude jemnou novorozeneckou kůži dráždit. Vhodná je například bavlna, bambus nebo mušelín. Velmi populární je i využívání Perlanu, který po použití ihned vyhodíte. Jedná se o jemnou jednorázovou netkanou textlii, která má ve zdravotnictví širokou škálu využití.

Jestliže se rozhodnete pro látkovou žínku, tak ji nezapomeňte prát na vysokou teplotu po každém koupání, aby se zamezilo množení bakterií.

Do porodnice doporučujeme zabalit 1–2 kusy.

Miminka mají obecně velmi jemnou a citlivou kůži, o kterou je potřeba šetrně pečovat.

Na trhu je nepřeberné množství značek, které nabízí širokou škálu výrobků pro péči o novorozeneckou pokožku. Je zcela na vás, jakou zvolíte. Každá maminka má jiné preference a požadavky. Některé maminky se rozhodnou používat kosmetiku velmi omezeně a nezatěžovat pokožku vůbec.

Obecně dbejte na to, aby kosmetika byla bez zbytečné chemie, byla co nejvíce šetrná a co nejvíce přírodní. Nezapomeňte, že každé miminko má jinou pokožku a chce to vyzkoušet, která kosmetika budu sedět právě tomu vašemu. Co sedí jednomu miminku, nemusí sedět druhému.

V porodnici vám většinou základní kosmetiku poskytnou, ale jestliže chcete od začátku používat vlastní ověřenou značku, tak samozřejmě můžete.

Mezi kosmetiku, kterou rozhodně použijete, patří hlavně přípravky na koupání, jako je olej do vany nebo sprchový gel pro miminka. S koupáním to není potřeba přehánět. Miminko stačí koupat obden nebo cca 3x týdně.

Dalším přípravkem může být krém nebo olej po koupání, který se dá využít i na masáže miminka, ze kterých si můžete udělat příjemný rituál.

Opruzeniny jsou zarudlá místa na pokožce, kde dochází k častému tření (například genitálie, zadeček, třísla). Projevují se zarudnutím místa, svěděním nebo pálením.

Je celá řada příčin vzniku opruzenin. Často bývají způsobené alergickou reakcí na kosmetiku či plenu, delší prodlevou mezi výměnou pleny, infekcí či fyzickým poškozením pokožky plenkou.

Krém na opruzeniny je dobrou prevencí i případným řešením tohoto nepříjemného problému. Je zcela na vás, jakou značku krému se rozhodnete používat. Vyzkoušejte, co sedí vašemu miminku. Krém je dobré používat při každém přebalování na čistou a suchou pokožku.

V porodnici většinou krémy na opruzeniny mají, ale je na vás, zda si chcete vzít vlastní a hned od narození používat vámi preferovanou značku.

Jednou z věcí, která se u miminek sleduje, je tělesná teplota. Ideální tělesná teplota u novorozenců je v rozmezí 36,5–37,0 °C.

U novorozenců se tělesná teplota měří rektálně (zavedením do zadečku), což patří mezi velmi přesné metody. Miminko leží na zádech a nožky má přitažené k bříšku. Na digitální teploměr se nanese pro usnadnění průniku krém na opruzeniny a zavede se cca 2 cm do zadečku. Po použití teploměr nezapomeňte důkladně umýt a vydezinfikovat.

Teploměr v porodnicích standardně bývá, tudíž není nutné mít s sebou vlastní. Někdo však rád použije svůj. Jestliže se rozhodnete nebrat vlastní teploměr do porodnice, tak si jej určitě nezapomeňte pořídit do výbavičky domů. Bude se hodit.

Po odstřižení pupeční šňůry zbyde miminku pupeční pahýl, který samovolně odpadne cca po 14 dnech. Do tohoto samovolného procesu není potřeba zasahovat.

Péče o pupeční pahýl zahrnuje větrání, nebalení pahýlu do pleny a dezinfekci pahýlu po koupeli bezalkoholovou dezinfekcí. Dříve se používal líh, ale dnes se již nedoporučuje, jelikož zpomaluje proces zasychání a vysušuje okolní pokožku. Doporučujeme poptat se v lékárně po šetrnější dezinfekci (například Octenisept).

V porodnici jsou většinou těmito přípravky vybavení, a proto není nutné si je brát s sebou, nechcete-li mít nějaké vlastní.

Doma přípravek určitě využijete. V den odpadnutí pupečního pahýlu miminko nekoupejte, aby se „jizva“ stačila zahojit. Obecně se řiďte radou, že méně je někdy více a zbytečně do tohoto procesu nezasahujte. Lékařskou pomoc vyhledejte v případě, že by pahýl začal červenat či hnisat.

Dudlík/šidítko slouží jako náhražka, která vyvolává u kojenců a malých dětí sací reflex, který je pro miminko vrozený.

Sání navozuje miminku pocit bezpečí a spokojenosti. Cumlání prstů nebo dudlíku miminko nejen uklidňuje, ale navíc připomíná kojení. Prsty si do pusy miminko strká ještě před narozením.

Dudlík patří snad k těm nejvíce kontroverzním pomůckám pro miminka. Je zcela na vás, zda budete dudlík používat. Udělejte si vlastní průzkum a zhodnoťte, zda jej budete pro své miminko chtít. Mějte také na paměti, že každé miminko je jiné a ne každé bude chtít dudlík přijmout.

Pravdou je, že se dudlík v porodnicích často využívá. Má však svá pozitiva a negativa. Mezi pozitiva řadíme to, že je miminko při používání dudlíku klidnější. Navozuje pocit bezpečí a jistoty. Jestliže je miminko dlouho neklidné, přestože je přebalené a najedené a vy stále nevíte, co mu chybí, je možná správnou volbou právě dudlík.

Dudlík je také přínosný, jestliže miminko zažívá nějakou bolest, ať už při nějakém menším lékařském výkonu nebo jej něco trápí. Dále bylo také zjištěno, že dudlík** snižuje riziko náhlého úmrtí kojence** (SIDS).

Mezi negativa patří určitá návykovost, která se s používáním dudlíku pojí. Dítě je dobré na něj naučit pouze v případech, kdy je neklidné, například při usínání. Nemělo by jej mít celý den.

Dalším argumentem proč dudlík nepoužívat je riziko deformace čelisti. V dnešní době se ovšem dají pořídit ortodontické dudlíky, které tomu zabraňují.

Dalším negativem je dle odpůrců negativní vliv na kojení. Dítě si zvykne na „snadnější“ sání s dudlíkem. Poté je pro něj obtížnější sát z prsu. U těchto dětí se dle odpůrců zkracuje doba kojení.

Obecně platí, že dudlík není třeba nabízet, je-li miminko klidné, nepotřebuje utěšit nebo na něj zabírají jiné techniky zklidnění.

Na trhu je spousta druhů, velikostí a materiálů dudlíků. Rozhodnete-li se dudlík využívat, tak si jej do porodnice nezapomeňte přibalit. Vezměte si jich raději více (cca 3–5 kusů), ať máte náhradní.

Deka pro miminko, poslouží k zahřátí i navození pocitu bezpečí. Doporučujeme prozkoumat různé druhy materiálů a vyberte takovou deku, ve které se miminko bude cítit dobře.

Myslete na roční období, ve kterém se miminko narodí. Například dečky do zimního počasí jsou většinou z fleecu, pletených materiálů či vlny. I v létě je deka důležitá, jelikož novorozené miminko si hůře udržuje termoregulaci. V létě se doporučují prodyšné materiály, jako je například bavlna či bambus. Co se týče přechodných období jako je jaro a podzim, tak doporučujeme mít obě varianty a na chladnější počasí využít teplejší materiály a na teplé slunečné dny ty lehčí.

Deky jsou k dispozici již při pobytu v porodnici, kdy můžete miminko přikrýt dekou třeba i přes zavinovačku, je-li potřeba.

Přestože některé porodnice deky pro miminka poskytují, doporučujeme mít s sebou alespoň 1 na cestu domů, abyste mohli miminko přikrýt v autosedačce nebo kočárku.

Jak to vypadá?

→ Fotografie dek pro miminko

Zavinovačka je speciálně ušitý kus textilie, která se různými způsoby omotává kolem miminka. Je to ochranný obal, aby mu bylo teplo, navodilo příjemný pocit a cítilo se jako v mateřském lůně.

Zavinovačka je individuální záležitostí. Každé miminko je jiné, některá ocení vlastní prostor, některá jsou naopak často neklidná a zavinovačka jim pomáhá k utěšení. Je dobré si způsob zavinutí nejprve vyzkoušet a zjistit, jak bude dítě reagovat. Pokud najdete vhodný způsob zavinutí, přinese vám zavinovačka velkou službu. Miminko bude lépe spát, a to i v kočárku nebo kolébce, bude klidnější a bude se cítit v bezpečí.

Porodnice většinou zavinovačky poskytují. Raději si to u vaší porodnice ověřte. Chcete-li použít vlastní, můžete. Vybrat si můžete z mnoha druhů, barev a materiálů.

Názory na zavinovačku jsou však různé. V českých porodnicích se zavinovačky standardně používají, jelikož jsou praktické a mají prokazatelné pozitivní účinky na miminko. Pomáhají dodávat pocit bezpečí, uklidňují miminka nebo s nimi ulehčují manipulaci.

Odpůrci často poukazují na to, že jsou miminka v nepřirozené poloze a například nohy jsou pod špatným úhlem, což může vést k problémům. Důležité je proto naučit se správnou techniku zavinování a vyzkoušet si, co je vašemu miminku příjemné. Neváhejte se v porodnici obrátit na porodní asistentky či dětské sestry, které vám poradí, jak na to.

Jak to vypadá?

→ Fotografie zavinovaček

Jednorázová přebalovací podložka je velmi praktická věc, kterou využijete jako podložku pod miminko při přebalování, a to nejen v porodnici. Kromě přebalování můžete využít podložku i při koupání. Vrchní vrstva je ze savého materiálu, který je šetrný k dětské pokožce. Spodní vrstva je nepropustná a drží tekutinu na podložce. Výhodou je, že pokud podložky nejsou znečištěny, je možné je použít opakovaně.

S sebou do porodnice si doporučujeme přibalit 2–3 kusy. V některých porodnicích tyto jednorázové podložky nabízí, takže není nutné si je vždy brát s sebou. Je nutné si to ovšem ověřit.

Jak to vypadá?

→ Fotografi přebalovacích podložek

Kartáč nebo hřebínek na vlasy zpravidla porodnice pro miminka poskytují. Pokud raději chcete využít vlastní, neváhejte si jej přibalit. Může se vám narodit malý vlasáček a pomůcky k učesání se mohou hodit. Také je je možné, že se vám narodí miminko bez vlásků a kartáč nebo hřebínek vůbec nevyužijete.

Na trhu je široká škála kartáčů a hřebínků různých tvarů, barev, materiálů a velikostí.

Kartáč se využívá po koupání, aby se vlásky necuchaly. Štětiny kartáče by měly být jemné, aby nedřely pokožku hlavy miminka. Česání může být některým miminkům velmi příjemné a v podstatě jim tím poskytujete jemnou masáž hlavy.

Hřebínky se hodí i v případě, když chcete miminku z vlásků vyčesat různé nečistoty či šupinky kůže.

Jak to vypadá?

→ Fotografi kartáčů a hřebínků

Vatové tyčinky do uší pro miminko většina porodnic poskytuje. Jestliže chcete mít svoje, tak si je nezapomeňte do své tašky přibalit.

K čistění uší dochází také hned při první koupeli novorozence, jelikož bývají často ušpiněné od mázku. Při čištění uší je nutné dbát opatrnosti a nezajíždět příliš hluboko. Je vhodné čistit pouze vnější ucho (tento úkon provádí zpravidla dětská sestra, ale na vaše přání si můžete miminko umýt a očistit za případné asistence sami).

Obecně při čištění uší novorozence dbejte na šetrnost a opatrnost, aby nedošlo k poranění či k průniku infekce. Uši se doporučuje čistit maximálně 1x týdně. Častější čištění není vhodné, jelikož se tím narušuje přirozené prostředí ucha.

Místo vatových tyčinek jsou také vhodné smotané čtverečky buničiny, které se dají zakoupit v lékárně.

Ideální je čistit uši právě po koupání, kdy je kůže vlhká a čištění je snazší. Dbejte na to, aby do každého ucha přišla jedna čistá tyčinka nebo čtvereček buničiny, čímž zamezíte případnému přenosu infekce z jednoho ucha do druhého.

Sušené švestky se vám mohou hodit po porodu v případě, že budete mít problém s vyprazdňováním. Pomohou vám proces „urychlit“.

Fusak je něco jako spacák pro miminko. Chrání ho a izoluje od vnějšího prostředí. Miminko se do fusaku dává, když ho chcete vozit v kočárku či autosedačce a chcete jej udržet v teple.

Fusak se vám bude hodit hlavně v zimních měsících. Chrání miminko před mrazem a chladem ve studených dnech. Na trhu jsou však i takové fusaky, které jsou vhodné i po zbytek roku a mohou být voděodolné, větruodolné, omyvatelné, pratelné, umělé nebo z ovčí vlny. Požadavky a výběr je opravdu na vás.

Jak to vypadá?

→ Fotografie fusaků

Rodičům, kteří si budou chtít odnést miminko pěšky, a ne autem, se bude určitě hodit kočárek. Ten si samozřejmě přistavte až při odchodu z porodnice. Uvědomte si ovšem, že zdravotní stav a síly maminky nemusí být po porodu nejlepší. Navíc se může stát, že venku nebude na procházku vhodné počasí. Převoz autem v autosedačce je o něco jistější.

Pokud bydlíte kousek od porodnice a přijde vám, že cestu pěšky hravě zvládnete, tak se převoz miminka v kočárku jeví jako dobrá a praktická volba.

Pokud budete v porodnici využívat nadstandardních služeb, mějte připravené peníze na poplatky. Každá porodnice má výši poplatků nastavenou jinak. Často si maminky připlácí za nadstandardní pokoj. Cena pokojů za noc se liší, ale většinou je v řádě stovek až tisíců za noc. V některých porodnicích si také připlatíte za případné použití epidurálu či rajského plynu.

Doporučujeme nebrat si peníze do porodnice na celý pobyt, a to kvůli případné ztrátě či krádeži. Nechte si je raději donést například partnerem až při odchodu z porodnice.

Někdo rád využívá tuhé mýdlo na ruce. Není však povinné. Většina porodnic je navíc dobře vybavena vlastním.

Pokud si s sebou rozhodnete zabalit nástroje pro holení, nezapomeňte pěnu nebo gel. Některé ženy se však bez něj obejdou a k holení jim stačí klasický sprchový gel.

V každé porodnici vám poskytnou k jídlu příbor. Pokud si však berete vlastní jídla a chcete mít vy nebo váš partner vlastní příbor stále po ruce, určitě si ho nezapomeňte přibalit.

Provádění vaginální napářky je kontroverzní metoda, na kterou se názory velmi liší. Doporučujeme si tuto metodu více prostudovat a probrat s odborníkem, zda je opravdu pro vás. Napářka nemusí být vždy vhodná, a to např. při vaginální infekci nebo křečových žilách na vulvě.

V dnešní době jsou porodnice této alternativní metodě nakloněny a porodní asistentky jsou obeznámeny s tím, jak s napářkou zacházet. V některých porodnicích dokonce nabízejí bylinné směsi.

Napářky obsahují různé byliny. Je dobré zvolit takové, které se hodí pro daný účel. Použít se dají již od 38. týdne těhotenství, v průběhu porodu a také po porodu. Tato procedura spojuje aromaterapii, hydroterapii a termoterapii.

Mezi benefity, které může přinést, patří relaxace pánevního dna, snižuje riziko porodního poranění, pomáhá odbourat stres a může být jakýmsi rituálem a meditací pro ženu.

Plavky pravděpodobně většina tatínků nevyužije, ale je dobré je zmínit. Mohou se hodit, chce-li tatínek pomáhat ženě ve sprše nebo v porodnicích, které nabízí možnost využít vanu při porodu. K plavkám je samozřejmě dobré vzít si i vlastní ručník.

Snadno přenosnou elektroniku, jako je tablet nebo třeba notebook, možná oceníte během svého pobytu v porodnici. Pomůže vám či vašemu partnerovi zkrátit dlouhé chvíle. Některé porody jsou rychlé, takže na krácení chvil nebude ani pomyšlení. Jsou ovšem takové, které trvají delší dobu. Díky tabletu nebo notebooku se můžete podívat na nějaký film, poslechnout si příjemnou hudbu, popřípadě si vyřešit e-maily apod.

Je na zvážení každé ženy, zda si elektroniku s sebou vezme. Přeci jen se jedná o dražší věci a je na vaše vlastní riziko případné odcizení či poničení.

Bez Coca-coly se určitě obejdete. Může se ovšem hodit, jestliže během porodu pociťujete nevolnost nebo zvracíte. Doporučuje se vypít pár doušků, které pomohou ulevit žaludku a dodají potřebnou energii.

Talisman je něco, co může rodičkám pomoct hlavně jako psychická podpora. Ne každý na přinášení štěstí věří, ale jestliže mezi takové lidi patříte a máte věc, která vás provází životem či přímo těhotenstvím, tak si ji klidně do tašky přibalte. Ať už se jedná o šperk, kamínek, sošku, plyšáka či obrázek.

Odsávačka mléka je velmi praktická pomůcka pro maminky. Má za úkol prsa vyprázdnit od přebytečného mléka a díky ní můžete dokonce nastartovat samotnou laktaci.

Má-li maminka odsáté mléko, může si na chvíli někam odskočit. Miminko pak může nakrmit partner nebo návštěva. Výhodou odsátého mléka je, že si můžete udělat zásoby (lze i zamrazit) pro případ, kdy nebudete moci kojit (např. zdravotní důvody).

Na trhu je nepřeberné množství značek a druhů. Prodávají se odsávačky manuální i elektrické. Doporučujeme si různé druhy odsávaček prozkoumat nebo se poradit s laktační poradkyní či porodní asistentkou.

Odsávačky bývají často k dispozici přímo v porodnicích. To si však raději zjistěte dopředu.

Větší finanční obnos byste měli raději nechat doma. Může se totiž stát, že dojde k jeho odcizení či ztrátě. Při pobytu v porodnici nebudete větší množství peněz potřebovat a vystačíte si pouze s mincemi, které můžete použít v automatech na jídlo či pití. V některých porodnicích se dá platit dokonce i kartou.

Větší částky (např. za nadstandardní služby) platíte až při opuštění porodnice. Přinést vám je může partner.

Veškeré cennosti (šperky, velké obnosy peněz, drahá elektronika), které vlastníte, doporučujeme raději nechat doma. Porodnice nenese za tyto věci odpovědnost a jejich přítomnost je na vaše riziko. Mezi cennosti se dá zařadit i mobilní telefon, fotoaparát, notebook apod. Chápeme ovšem, že to jsou věci, bez kterých se v dnešní době do porodnice nevydáte. Doporučujeme si je proto náležitě hlídat a omezit jejich množství na minimum.

Šperky patří do cenností, které byste měli raději nechat doma. Pokud se vám ztratí, je to na vaše riziko a porodnice nenese žádnou odpovědnost.

Jsou šperky, které nosíte denně a ani si to nemusíte uvědomovat (např. snubní a zásnubní prsteny). I tyto šperky raději nechte doma. Mohou totiž nastat nečekané situace, kdy si je budete muset sundat (např. provedení císařského řezu). Ve spěchu a ruchu může snadno dojít k jejich ztrátě.

Výrazné parfémy a deodoranty se při pobytu v porodnici nedoporučují především z toho důvodu, že miminko potřebuje cítit přirozenou vůni maminky. Tyto přípravky by jej mohly zbytečně dráždit a rušit přirozený proces poznávání.

Jestliže se chcete cítit dobře a přejete si použít alespoň deodorant, doporučujeme zvolit neparfémovaný (nebo málo) a ideálně přírodní.

Květiny potěší jistě každou ženu. Hlavně u takové příležitosti, jako je porod. Doporučujeme však nechat předání květin až na doma. Ve většině porodnic budou květiny stejně ve váze na chodbě, jelikož mohou vyvolat alergii jak u ostatních maminek, tak i u miminek. Takže si jich ženy stejně moc neužijí.